Sandıklı porfireyidinin (Afyon güneybatısı) mineralojik, petrografik ve jeokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mineralogical-petrographical and geochemical features of sandıklı porfiroids (the sauthwest of Afyon)
- Tez No: 77894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT TOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET İnceleme alanı, Afyon ili güneybatısında Sandıklı İlçesi ve civarında yüzeylenen metamorfik ve sedimanter kayaçlan içine almaktadır. Sandıklı Metamorfitleri, Alt Metamorfitler ve Üst Metamorfitler olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Alt Metamorfitleri oluşturan Hüdai Kuvarsitleri ve Sandıklı Metavolkaniti (metariyolit ve metatüf) muhtemelen Kaledoniyen Orojenezi'nin erken evresinde (M1) başkalaşıma uğramıştır. Üst Metamorfitleri oluşturan Kocakarakaya Metakonglomerası ve Kestel Metapelitleri ise, Kaledoniyen Oroj enezinin geç evresinde (M2) başkalaşıma uğramışlardır. Sandıklı Metamorfitleri, göreceli olarak, Triyas yaşı verilebilen Maymunkayası Polijenik Konglomerası tarafından uyumsuz olarak örtülür. Bu birimin üstüne açısal uyumsuzlukla, Mesozoyik yaşlı Akdağ Kireçtaşları gelir. Sandıklı Metamorfitleri, Devoniyen öncesinde, çok düşük dereceli ve düşük dereceli metamorfizmadan etkilenmişlerdir. Sandıklı Metavolkanitleri üzerinde yapılan jeokimyasal çalışmalar birimin felsik karakterde, A / CNK > 1.1 değerlerine sahip, normatif korund içeren, lökokratik bileşimli ve tipik S-tipi asit magmatik kökene sahip bir litoloji olduğunu göstermektedir. Uzaktan algılama çalışmaları sonucu saptanan kırık hatlarının, yer gerçeği ile uyumlu olduğu saptanmıştır. Proje dahilinde gerçekleştirilen yapısal çalışmalar sonucunda, Sandıklı Metamorfitlerinin en az üç kıvrımlarıma evresinden etkilendiği saptanmıştır. Metamorfizmanın son evresinde bölgede yükselme gerçekleşmiş ve ardından kırıklanma evresi meydana gelmiştir. Kırıklarıma evresi ile özellikle Sandıklı Metavolkaniti milonitik doku kazanarak milonit, protomilonit ve blastomilonit olarak adlandırılan değişik kataklastik kayaç türlerine dönüşmüştür ve bugün literatürde tanımlanan Sandıklı Porfiroyidi'ni oluşturmuştur.İnceleme alanında Kestel Metapelitleri'ne ait Arduvaz / Fillit biriminden alınan 36 örnek üzerinde illit kristalinite derecesi saptanmış ve birimin metamorfizma derecesi ortaya çıkarılmıştır. Örneklerin büyük bir kısmı Epizon - Ankizon bölgesinde yoğunlaşırken, bazı örneklerin de diyajenetik bölgeye düştüğü gözlenir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The investigated area comprises metamorphic and sedimentary rocks, which is located around the Sandıklı Township, the southwest of Afyon. Sandıklı Metamorphites are consists of two main section as Upper Metamorphites and Lower Metamorphites. Hüdai Quartzites and Sandıklı Metavolkanites (metarhyolites and metatüff) which is consituted Lower Metamorphites, are affected by Early Caledonian Orogeny (Ml). Kocakarakaya Metaconglomerate and Kestel Metapelites which is consituted Upper Metamorphites, are affected the Late Caledonian Orogeny (M2). Sandıklı Metamorphites are covered from Maymunkayasi Poligenic Conglomerate which is relatively given to Trias age. At the top of this unit, comes as Akdağ Limestone with angular unconformity, which is given to Mesozoik age. Before the Devonian System, Sandıklı Metamorphites are metamorphosed very low grade and low grade metamorphism. The geochemical investigations that were done on the Sandıklı Metavolkanites, which belong to Lower Metamorphites, indicate that the unit has felsic character, A / CNK > 1.1 value, include normative corundum (c), lökokratic composition and typically S - type magmatic origin. Fault zones that were determined after remote sensing investigations, is founded harmonious with the field study. As a result of structural investigations, it is founded that Sandıklı Metamorphites is affected at least three curving phase. At the end of metamorphism, the investigated area was uplifted and than faulted phase was occured. With the faulted phase, especially Sandıklı Metavolkanites are gained mylonitic textures and transformed it into mylonite, protomylonite and blastomylonite which is called cataclastic rock type and it is formed to Sandıklı Porphiroid which is defined in literature nowadays. On the taken 36 Slate / Phyllite rock sample, which is belong to Kestel Metapelites at the investigated area, is determined illite crystallinity grade, and it is founded the metamorphism degree of Slate / Phyllite Unit. The majority of rock sample fall into the epizone - ankizone region and some fall into the diagenetic region.