Sandıklı metamorfitlerinin petrografik ve yapısal incelenmesi
Petrographical and structural investigation of Sandıklı metamorphies
- Tez No: 77895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT TOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET İnceleme alanı düşük dereceli metamorfik bir kuşak olarak tanımlanan Afyon Zonu içerisinde Sandıklı ilçesinin güneybatısında yer almaktadır. Bölgede yer alan litostratigrafi birimleri Metamorfik ve Sedimanter birimler olmak üzere iki kısıma ayrılmıştır. Metamorfik birimler Afyon Metamorfitleri başlığı altında Alt ve Üst Metamorfitler olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. İnceleme alanında Alt Metamorfitleri Hüdai Kuvarsiti ve Sandıklı Metavolkaniti oluşturur. Alt Metamorfitler üzerine açısal uyumsuzlukla Üst Metamorfitlere dahil edilen Kestel Metapelitleri gelmektedir. Kestel Metapelitleri tabanda metakumtaşı seviyesi ile başlayıp fillit, kuvars-fillit, karbonat-fillit ve arduvaz olarak devam eden bir birimdir. Ayrıca inceleme alanında Kestel Metapelitlerini kesen çok fazla altere olmuş metaspilitik bir birim saptanmıştır. Bölgede Afyon Metamorfitleri üzerinde açısal uyumsuzlukla yer alan Sedimanter Birimler gelmektedir. Bu birimleri Mesozoyik yaşlı Akdağ Kireçtaşı ve Neojen yaşlı seriler oluşturmaktadır. İnceleme alanı çok evreli deformasyonların etkisi ile yoğun bir kıvrımlanma ve kırıklanma geçirmiştir. Bölgenin geçirmiş olduğu tektonik deformasyon evrelerinin saptanması için tüm inceleme alanı homojen 4 asalana bölünmüştür. Sonuçta bölgenin en az 3 kıvrım deformasyonu ve 1 rijid deformasyona uğradığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is located in Afyon zone, which is defined as a low metamorphic belt, at the southeastern part of Sandıklı. The litostratigraphic unit, are seperated into two as metamorphic and sedimantery units. Metamorphic units are studied under the heading of "Afyon metamorphites as lower and upper metamorphites. Hüdai quartzite and Sandıklı metavolcanite form lower metamorphites in the study area. Kestel metapelites, which was included on Upper Metamorphites, comes over this unit with an angular unconformity. Kestel metapelites start with metasandstone at its lower most part and continues with phyllite, quartz-phyllite, carbonate-phyllite and arduvaz. A highly altered, metaspilitic unit that cuts the Kestel metapelites was also recognized in the study area. Sedimantery units overlies the Afyon metamorphites with an angular uncorformity. They are formed by Mesozoic aged Akdağ limestone and Neojen aged series. The study area was affected by a polphase deformation and formed intense fracturing and folding. In order to determine the tectonic deformation stages, the study area was divided I nto four homogenous sub-areas. As a result ; İt was found that the region had been affected by three folding and one rigid deformation events.