Bootstrap yöntemi ile parametre tahmini
Parameter estimation by the bootstrap method
- Tez No: 77896
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
IV ÖZET Parametrik istatistiksel çıkarsamalı yöntemlerin kullanımının olası olmadığı durumlarda istatistiksel çıkarsama yapmak için, parametrik olmayan istatistiksel çıkarsamalı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin geliştirilmesinde, bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerin etkisi büyük olmuştur. Parametrik olmayan tahmin yöntemlerinin ilki Quenouille (1949) tarafindan ortaya atılan jackknife yöntemidir. Jackknife yönteminin yetersiz olduğunun anlaşılması üzerine bootstrap yöntemi Efron (1979) tarafindan ortaya atılmıştır. Gerek jackknife yöntemi gerekse bootstrap yöntemi, dağılımsal varsayımlara ve çözümsel formüllere gerek duymaksızın istatistiksel çıkarsama yapmaya olanak sağlayan yöntemlerdir. Bu çalışmanın amacı, bootstrap yöntemini tanıtmak; kesikli dağılımların parametrelerinin, özellikle dağılım bilgisinin var olmadığı durumlarda, nokta ve aralık tahminlerini elde etmede de uygun bir yöntem olduğunu göstermektir. Bu amaç doğrultusunda Birinci Bölüm' de konu kısaca açıklanmıştır. İkinci Bölüm' de bootstrap yöntemine ilişkin genel bilgiler verilmiş; Üçüncü Bölüm' de kesikli dağılımların parametrelerinin nokta ve aralık tahminlerinin bootstrap yöntemiyle bulunabilecekleri gösterilmiş, bu amaç için yazılmış bilgisayar benzetim programı kullanılarak elde edilen sonuçlar verilmiştir. Bu sonuçlar Dördüncü Bölüm'de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nonparametric statistical inference methods were developed for making statistical inference when it is not possible to use parametric statistical inference methods. The computer technology was very useful in developing of these methods. The first nonparametric method is the jackknife method which was developed by Quenouille (1949). The bootstrap method was developed by Efron (1979) because the jackknife method was insufficient in some cases. Both the jackknife method and the bootstrap method allow to make statistical inference without making distributional assumptions and without the need for analytic formulas. The purpose of this study is to illustrate the bootstrap methods and to show that the bootstrap method is a convenient method, especially when the distributional assumptions are not valid, to obtain the point and the interval estimates of the parameters of discrete distributions. In the First Chapter, the subject is summarized. In' the Second Chapter, general information about the bootstrap methods is given; In the Third Chapter, h is shown that we can obtain the point and the interval estimates of the paraneters of discrete distributions by using the bootstrap method; the results obtained from the computer simulation program which is written for this aim, are given. These results are discussed in the Fourth Chapter.