Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi sigara bırakma polikliniğine başvuranlarda, sigara bırakma nedeninin bırakma başarısına etkisi
Muğla Eğitim ve Araştirma Hastanesi sigara birakma polikliniğine başvuranlarda, sigara birakma nedeninin birakma başarisina etkisi
  1. Tez No: 778962
  2. Yazar: ENGİN DENİZ OYTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği' ne başvuranlarda, sigara bırakma nedeninin bırakma başarısına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Şubat 2021 ve Aralık 2021 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi sigara bırakma polikliniğine sigarayı bırakmak için başvuran 191 hastaya literatür taranarak hazırlanan sosyodemografik özellikler, Fagerström nikotin bağımlılık testi, sigara bırakma başarısı öngörü ölçeği ve yüz yüze görüşülerek alınan cevapların kaydedildiği bir anket yapılmıştır. Hastalar 6 ay sonra telefonla aranarak bırakma durumu ve bırakma sürecinde karşılaştığı zorluklar kaydedilerek prospektif olarak incelenmiştir. Verilerin analizi SPSS 26.0 programı ile yapılmıştır ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Çalışmada test tekniklerinden Kikare testi, Pearson/Spearman korelasyon testi, bağımsız gruplar t, Tek yönlü ANOVA/Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. BULGULAR: Katılımcıların yaş ortalaması 35,92'dir. Katılımcıların %70,2'si erkek %29,8 i kadın, %52,2'si ilkokul, ortaokul, lise mezunu %47,8 i üniversite ve üstü mezun,%49,7'si evli %50,3 ü evli değildir. Katılımcıların %71,9'u çalışmakta %28,1 i çalışmamaktadır. Polikliniğimize başvuran hastaların sigarayı bırakmak için farklı nedenleri vardı ama bu nedenlerin bırakma başarısında birbirine göre istatistiksel anlamlı bir farkı bulunamamıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
AIM:In this study, it was aimed to investigate the effect of the reason for quitting smoking on the success of quitting smoking in the patients who applied to the Muğla Training and Research Hospital Smoking Cessation Polyclinic. MATHERIAL AND METHOD: Between February 2021 and December 2021, 191 patients who applied to the Muğla Training and Research Hospital smoking cessation outpatient clinic to quit smoking were prepared by scanning the literature, and a questionnaire was conducted in which sociodemographic characteristics, Fagerström nicotine addiction test, smoking cessation success prediction scale, and face-to-face interviews were recorded. After 6 months, the patients were called by phone and their quitting status and the difficulties they faced during the quitting process were recorded, and they were examined prospectively. Data analysis was done with SPSS 26.0 program and it was studied with 95% confidence level. Chi-square test, Pearson/Spearman correlation test, independent groups t, One way ANOVA/Kruskal Wallis tests were used in the study. RESULTS:The average age of the respondents is 35.92. 70.2% of the individuals participating in the survey are male, 29.8% are female, 52.2% are primary, secondary, high school graduates 47.8% are university or higher graduates, 49.7% are married 50.3% u is not married. 71.9% of the respondents are working and 28.1% are not working. Patients who applied to our outpatient clinic had different reasons for quitting smoking, but no statistically significant difference was found in the success of quitting between these reasons (p>0.05).