Yumurta tavuğu karma yemlerine ilave edilen karahindiba ekstresinin performans ve yumurta kalitesine etkisi
Effect of dandelion extracts supplementation to laying hen diet on performance and egg quality
- Tez No: 778972
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOCAOĞLU GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, yumurtacı tavuk rasyonlarına farklı oranlarda karahindiba (Taraxacum officinale)ekstresi (KHE) ilavesinin performans ve yumurta iç-dış kalite özelliklerine etkisini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 22 haftalık yaşta 96 adet yumurtacı Atak-S tavuk kullanılmıştır. Tavuklar her biri 6 alt gruptan oluşan 4 gruba ayrılmış ve her alt grupta 4 tavuk olacak şekilde düzenlenmiştir. Çalışma 90 günlük periyotta yürütülmüştür. Çalışma süresince kontrol grubu bazal yem, diğer gruplarda bazal yeme sırasıyla, %0,30 %0,60 ve %0,90 oranında karahindiba ekstresi eklenen yemlerle beslenmiştir. Çalışmada yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık artışı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta özgül ağırlığı, yumurta kabuk kalınlığı, Haugh birimi ve sarı rengi parametreleri ölçülmüştür. Yumurta verimi bakımından gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (P>0,05). Ancak karahindiba ekstresi içeren yemlerle beslenen gruplarda çalışma sonu ortalama yumurta verimlerinin kontrol grubuna göre rakamsal olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir.Yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık artışı, yumurta sarı rengi ortalamaları bakımından gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (P>0.05). Çalışma sonunda en iyi yemden yararlanma oranı en yüksek oranda karahindiba eklenen grupta; en kötü yemden yararlanma oranı kontrol grubunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of adding different ratios of dandelion (Taraxacum officinale) extract to layer hen rations on performance and egg internal-external quality characteristics. In the study, 96 layer Atak-S hens at the age of 22 weeks were used. Experimental groups were divided into 4 groups, each consisting of 6 subgroups, and were arranged in a way that each subgroup had 4 chickens. The study was conducted over a period of 90 days. During the study, the control group was fed with basal feed, while the other groups were fed with feeds with 0,30%, 0,60% and 0,90% dandelion extract added to the basal feed, respectively. In the study, feed consumption, feed conversion ratio, live weight gain, egg production, egg weight, egg specific gravity, egg shell thickness, Haugh unit and yolk color parameters were measured. There was no significant difference between the groups in terms of egg production (P>0.05). However, it was determined that the average egg yield at the end of the study in the groups fed with feed containing dandelion extract was numerically higher than the control group. There was no significant difference between the groups in terms of feed consumption, feed conversion ratio, live weight gain, egg yolk color averages (P>0.05). At the end of the study, the best feed conversion rate was found in the group with the highest rate of dandelion; the worst feed conversion rate was determined in the control group.