Sağlıklı ve primer dismenoreli kadınlarda spinal postür, mobilite ve beden imajı algısının karşılaştırılması
Comparison of spine posture, mobility and body image perception in healthy and primary dysmenorrhea women
- Tez No: 778974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı ve Primer Dismenoreli (PD) kadınlarda spinal postür, spinal mobilite ve beden imajı algısını karşılaştırmaktı. Çalışmaya 57 sağlıklı, 63 PD'li olmak üzere toplamda 120 kadın dâhil edildi. Katılımcıların fiziksel ve demografik özelliklerini belirlemek amacıyla anket soruları uygulandı. Katılımcıların menstruasyon sırasında deneyimledikleri ağrı şiddetini belirlemek için Görsel Analog Skalası, spinal postür ve mobilitelerini ölçmek için Spinal Mouse kullanıldı. Menstruasyona dair tutumları Menstruasyon Tutum Ölçeği ile değerlendirilirken, menstruasyon semptomlarını belirlemek için Menstruasyon Semptom Ölçeği kullanıldı. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form ile, beden imajı algıları ise Beden İmajı Ölçeği ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare spinal posture, spinal mobility, and body image perception in healthy women and women with Primary Dysmenorrhea (PD). A total of 120 women, 57 of whom were healthy and 63 of whom had PD, were included in the study. Questionnaires were applied to determine the physical and demographic characteristics of the participants. The Visual Analog Scale was used to determine the pain intensity experienced by the participants during menstruation, and the Spinal Mouse was used to measure their spinal posture and mobility. While their attitudes towards menstruation were evaluated with the Menstruation Attitude Scale, the Menstruation Symptom Scale was used to determine menstruation symptoms. The physical activity levels of the participants were determined with the International Physical Activity Questionnaire-Short Form, and their body image perceptions were determined with the Body Image Scale.