Kardiyopulmoner baypasta femoral ven kanülasyonunun de ritis oranına etkisi
The effect of femoral vein cannulation on de ritis ratio in cardiopulmonary bypass
- Tez No: 778975
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
De Ritis oranı olarak da bilinen AST/ALT oranı hepatosit hasarı, miyokard hasarı ve bazı kanser türlerinde hızlı ve güvenilir bir belirteç olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada KPB sırasında santral ven kanülasyonundan sonra en çok tercih edilen kanülasyon tipi femoral ven kanülasyonunun De Ritis oranına etkisini araştırmayı amaçlamaktayız. Çalışmamıza 2019-2021 yılları arasında KPB geçiren 450 hastayı dahil ettik. Kanülasyon bölgesine göre santral (n=218) ve femoral (n=232) olmak üzere iki gruba ayrılan hastaların preoperatif ve postoperatif dönemlerdeki serum AST, ALT, GGT ve CRP düzeyleri retrospektif olarak derlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programında istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Santral kanülasyon grubunda De Ritis oranı preop ve postop dönemlerde sırasıyla 1.13 ve 1.68 (p0.05). Elde ettiğimiz veriler ışığında, santral ven kanülasyonunun daha çok miyokard hasarı süreçleriyle ilişkili olduğunu, femoral ven kanülasyonunda şiddetli şekilde artan ALT düzeyinin yetersiz organ perfüzyonu ve hepatosit hasarından kaynaklandığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The AST/ALT ratio, also known as the De Ritis ratio, is used as a rapid and reliable marker for hepatocyte damage, cardiac and cardiovasculary disease and some types of cancer. In this study, we aimed to investigate the effects of femoral vein cannulation, which is the most preferred cannulation type after central vein cannulation during CPB, on De Ritis ratio. We included our study 450 patients who underwent CPB between 2019 and 2021. Preoperative and postoperative serum AST, ALT, GGT and CRP levels were collected retrospectively of the patients who were divided into two groups as central (n=218) and femoral (n=232) according to the cannulation side. The data obtained were statistically evaluated in the SPSS 21.0 program. De Ritis ratio in the central cannulation group was respectively calculated as 1.13 and 1.68 (p0.05). In the light of the data we have obtained, we think that central vein cannulation is mostly associated with myocardial damage processes, and that the severely increased ALT level in femoral vein cannulation is caused by insufficient organ perfusion and hepatocyte damage.