Nicel geribesleme kuramı ve uygulamaları
Quantitative feedback theory and application
  1. Tez No: 77900
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİKCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÖZKANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, bir sıklık bölgesi denetim yöntemi olan Nicel Geribesleme Kuramı (NGK) ele alınmıştır. NGK, bir denetim probleminde, istenilen başarımı, sistem parametrelerinin belirsizliğine ve bozucu etkilere karşı elde etmek için geliştirilmiş bir denetim sistemi tasarım yöntemidir. Bu tezde, Tek Girişli Tek Çıkışlı sistemler için NGK ayrıntılı olarak sunulmuş, bu kurama dayanarak denetim tasarımı yapmak için bir yazılım öbeği geliştirilmiş ve yazılım bazı örneklere uygulanmıştır. Geliştirilen NGK tasarım yazılımı, kullanıcıya menüler sunan bir ana pencere şeklinde yapılandırılmış olup, MATLAB alt yazılımlarından yararlanılarak tasarım sürecini kolaylaştırmaktadır. Örnek uygulamalar olarak, uçuş denetiminde karşılaşılan bazı tipik problemler ele alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Niceliksel Geribesleme Kuramı, Denetim Sistemi Tasarımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a frequency domain control technique Quantitative Feedback Theory (QFT) is studied. QFT is a control system design method which has been developed for the desired performance despite plant parameter uncertainty and plant disturbances. In this thesis, QFT is presented for Single Input Single Output systems. Based upon this theory, a computer program is developed for control design and applied to some examples. Developed QFT design program is in the form of a window presenting menus to user. As example applications, some typical problems encountered in flight control are studied. KEY WORDS : Quantitative Feedback Theory, Control System Design