The effect of airline alliances on the performance of airline companies: The case of Star Alliance
Havayolu ittifaklarının havayolu firmalarının performansına etkisi: Yıldız İttifak durumu
  1. Tez No: 779064
  2. Yazar: MELTEM ASUMAN HAKBİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle artan rekabet oranları, deregülasyonlar, serbestleşmeler birçok sektörde olduğu gibi havacılıkta da birçok değişikliğe yol açmıştır. Havayolları bu değişen ve artan rekabet ortamına yanıt olarak çeşitli dönüşümlerle karşı karşıya kalmıştır. Dünyadaki çoğu havayolu şirketi piyasada ayakta kalabilmek ve bu değişimlerin olumsuz etkilerinden kendilerini koruyabilmek için yeni stratejiler arayışına girmiş ve bir durumun sonucu olarak uluslararası havayolu ittifakları ortaya çıkmıştır. Bu çalışma günümüzde dünyanın en büyük uluslararası havayolu ittifakı olan Star İttifakı üzerine bir çalışmadır. Star İttifakı'nın havayolu firmalarının performansına etkileri incelenmiştir. Havacılık ağırlık merkezinin batıdan doğuya kayması ve bölgesel çeşitlilik oluşturmak adına Air China, Türk Hava Yolları ve Etiyopya Havayolları Star İttifakı'na üye havayolları arasından örneklem grubu olarak seçilmiştir. Finansal ve operasyonel bakış açısıyla çeşitli parametrelerde havayollarının Star İttifakı'na dahil olmadan önceki ve ittifaka dahil olduktan sonraki üç yıl temel alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda operasyonel veriler Star İttifakı'nın ilgili havayollarının performansında olumlu etkileri gözlemlenirken finansal verilerde olumlu sonuçlar gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing competition rates, deregulations and liberalizations with the effect of globalization have led to numerous changes in aviation as well as in many sectors. Aircrafts have faced various changes in reaction to this changing and increasing competitive environment. Most airline companies within the world have sought new strategies to survive within the market and to protect themselves from the negative effects of these changes, and international airline alliances have emerged as a result of a situation. This study is a case on the Star Alliance, which is the world's biggest international airline alliance nowadays. The effects of Star Alliance on the performance of airline companies were examined. In arrange to shift the center of gravity of aviation from west to east and to make territorial differences, Air China, Turkish Airlines and Ethiopian Airlines were selected as the sample group among the member airlines of the Star Alliance. From a financial and operational point of view, assessments were made on various parameters based on the three years before and after the airlines joined the Star Alliance. As a result of the research, while the positive effects of Star Alliance on the performance of the pertinent airlines were observed in operational data, positive results were not observed in financial information.