In vitro and in silico evaluation of hedera helix extract for mutagenic/antimutagenic activities and protective effects against inflammation
Hedera helix ekstresinin mutajenik, antimutajenik ve inflamasyona karşı koruyucu etkilerinin in vitro ve in silico değerlendirmesi
- Tez No: 779063
- Danışmanlar: DOÇ. MUHAMMED HAMİTOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hedera helix, tıbbi özellikleri yüzyıllardır bilinen, otsu çok yıllık bir bitkidir. Antibakteriyel, antifungal, antiviral, antileishmanial, antihelmintik, anti-inflamatuvar, antispazmodik, antikanser/antitümör etkilerini değerlendiren pek çok in vitro ve in vivo çalışma mevcuttur. Bu çalışmada, H. helix yapraklarının %50 EtOH ekstresinin LPS ile indüklenmiş inflamasyona karşı koruyucu etkileri yanı sıra mutajenik ve antimutajenik etkileri araştırılmış ve genotoksisite/mutajenite ve anti-inflamatuar özellikleri açısından in silico tahminler yürütülmüştür. RAW 264.7 fare makrofaj hücre kültüründe, bir mikroplak okuyucu kullanılarak stabil nitrit seviyeleri ve MTT analizi ile hücre canlılığı ölçülmüştür. Mutajenite ve antimutajenite analizleri, Ames testi ile Salmonella TA98 ve TA100 suşları üzerinde S9'lu ve S9'suz ortamda yapılmıştır. Ek olarak, H. helix yapraklarından izole edildiği bilinen bileşenlerin in silico analizini yapmak amacıyla, Danish (Q)SAR veritabanı, pkCSM web sunucusu, OCHEM web platformu, ProTox-II web hizmeti, T.E.S.T. yazılımı, PASS online yazılımı ve VEGA (Q)SAR platformu olmak üzere 7 farklı platform kullanılmıştır. H. helix ekstresi, test edilen suşların hiçbirinde mutajenik etki göstermemiştir. In silico platformlarda yapılan tahminler, Ames testi ve diğer in vivo/in vitro genotoksisite/kanser sonlanım noktalarında negatif tahminler vererek bu bulgumuzu desteklemiştir. Güçlü antimutajenik etki, yalnızca 5000 µg/plak konsantrasyonunda gözlenmiştir. H. helix ekstresi, konsantrasyona bağlı olarak indometazin ve L-NAME ile benzer etki göstermiştir. Anti-inflamatuar aktiviteye dair tahminler, H. helix yapraklarından izole edilmiş 36 bileşen için pozitif bulunmuştur. Bununla beraber, nitrik oksit antagonisti, nitrit redüktaz (NO-yapıcı) inhibitörü ve nitrik oksit sentaz inhibitörü gibi aktiviteler için pozitif tahmin sayısının az olduğu görülmüştür. Bu bulgular, H. helix yaprak ekstresinin anti-inflamatuar etkisinin, yalnızca NO inhibisyonuna bağlı olmadığını göstermiştir. Bu aktiviteye katkı sağlayan diğer anti-inflamatuvar mekanizmaların keşfedilmesi için ileri çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Hedera helix is a perennial woody plant with known medicinal properties for centuries. There have been several in vitro/in vivo studies examining the antibacterial, antifungal, antivirus, antileishmanial, anthelmintic, anti-inflammatory, antispasmodic, and anticancer/antitumor effects of this plant. In this study, it is aimed to evaluate the protective effects of 50% hydroalcoholic (50% EtOH) dry extract of H. helix leaves against LPS-induced inflammation, mutagenic/antimutagenic effects, and in silico predictions for genotoxicity/mutagenicity endpoints and anti-inflammatory properties. Stable nitrite levels were measured via a microplate reader and cell viability was examined via MTT assay using RAW 264.7 murine macrophage cell culture. Mutagenicity/antimutagenicity assays were conducted on Salmonella tester strain TA98 and TA100 with and without S9 in the Ames test. In addition, seven different platforms including Danish (Q)SAR Database, pkCSM web server, OCHEM web platform, ProTox-II web service, T.E.S.T. software, PASS online freeware, and VEGA (Q)SAR platform were used to conduct an in silico analysis of known compounds of H. helix leaves. The extract was found to be non-mutagenic on all of the strains tested. The predictions run in all of the in silico platforms supported this finding with negative predictions for Ames test and other in vivo/in vitro genotoxicity/cancer endpoints. A strong antimutagenic activity was only demonstrated at the concentration of 5000 µg/plate. The extract showed a similar effect when compared with indomethacin and L-NAME which was concentration-dependent. Anti-inflammatory activity predictions were positive for 36 compounds previously isolated from H. helix leaves. However, compounds with positive predictions for an activity like a nitric oxide antagonist, nitrite reductase (NO-forming) inhibitor and nitric-oxide synthase inhibitor were low. These findings suggested that the anti-inflammatory activity of the H. helix leaves extract was not likely seemed to be only dependent on NO inhibition. Further research may be warranted to address the other contributory anti-inflammatory mechanisms.