Nostalgia and memory in Kazuo Ishiguro's The Remains of The Day and Never Let Me Go
Kazuo Ishiguro'nun The Remains of the Day ve Never Let Me Go romanlarında hafıza ve nostalji
- Tez No: 779071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bellek sadece bireysel bir olgu değil, aynı zamanda toplumun kendisidir. Bellek biziz; geçmişimiz ve bugünümüz ve nasıl yaşadığımız ve nasıl yaşamamız gerektiğidir. Bu çalışmada incelemeye alınan Kazuo Ishiguro'nun romanlarında, İngiltere'de ancak farklı zamanlarda geçen The Remains of the Day ve Never Let Me Go romanları hafıza ve nostaljinin incelenmesi hususunda önemli bir yer teşkil eder. Bu bağlamda, bu çalışma bu iki romandaki bellek ve nostaljiyi araştırmaktadır. The Remains of the Day, bir kişinin yaşamının bir parçasını oluşturduğu varsayılan zanaatı veya işinin uzmanlığı ile yakın bir ilişki içinde olan kişinin kendisiyle olan ilişkisini nasıl ele aldığını incelemektedir. Romanın kahramanı Stevens ile ilgili olarak bu meslek, o kişinin özelliklerini, davranışlarını ve en ince duygularını resmeden alternatif kimliğine dönüşür. Stevens bu dramatik gerçeği anıları aracılığıyla fark etmiştir. Geçmişe dalmayı ve gölgeleriyle dans etmeyi seven Kazuo Ishiguro, kahramanı Kathy'nin içlerinde en iyi arkadaşı Tommy ve Ruth ile büyüme hikayesini anlattığı Never Let Me Go'yu aynı formda sunuyor. Hailsham Okulu'nun duvarları, seçkinler ve sıradan insanlardan farklı olanlar içindir. İçinde pek çok karanlık sır ve ürkütücü gerçek bulunan bu okulun duvarlarından kurtulduktan sonraki hayatını anlatıyor.
Özet (Çeviri)
Memory is not only an individual phenomenon but also the community itself. It is us, our past and present, and it is how we live and how we should live. Kazuo Ishiguro's novels selected for analysis in this study, The Remains of the Day and Never Let Me Go, which take place in England but at different times, represent memory and nostalgia. In this regard, this study explores the memory and nostalgia in these two novels. Besides, this study examines how the Remains deals with a person's relationship with himself through a close connection with his craft or the specialization of his work, which is supposed to form a part of a person's life. Concerning the protagonist of the novel, Stevens, this profession turns into the alternative identity of that person, which paints his features, behavior, and subtlest feelings. Stevens realized this dramatic truth through his memories. Kazuo Ishiguro, who loves to dive into the past and dance with its shadows, presents Never Let Me Go in the same form as the Remain of the Day, where the protagonist Kathy tells the story of growing up with her best friend, Tommy and Ruth within the walls of Hailsham School, that was for the distinguished and the ones who are different from the ordinary people. She talks about her life after being freed from this school's walls, which contain lots of dark secrets and scary facts.