Süt dişlerinde farklı çürük temizleme yöntemlerinin etkinliğinin mikro bilgisayarlı tomografi ve sem-edx ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 779076
  2. Yazar: SUNA NUR GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mezial ya da distal yüzeylerinin sadece birinde orta derinlikte arayüz çürüğü bulunan, herhangi bir restorasyon yapılmamış 50 adet süt molar diş çalışmamıza dahil edilmiştir. Rastgele üç gruba ayrılan dişlere süre tutularak sırasıyla BRIX-3000, ART ve geleneksel yöntemlerle çürük temizliği yapılmış ardından FUJI-IX materyali ile restore edilmiştir. Mikro-BT değerlendirmesinde kalibrasyon amacıyla hidroksi apatit fantomları kullanılmış, CTAn yazılımında her bir örneğin kavite sınırları belirlenerek Region of Interest (ROI) seçilmiş ve her bir örneğin dentin mineral yoğunluğu hesaplanmıştır. Ardından her gruptan rastgele seçilen 5 diş meziodistal yönden iki eşit parçaya ayrılmış ve parçaların birine kavite tabanındaki üç noktadan ve karşıt taraftaki sağlam dentindeki bir noktadan SEM-EDX analizi yapılmıştır. Çalışma gruplarının çürük temizleme sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05). BRIX-3000, ART ve geleneksel yöntem gruplarının hepsinde etkili çürük temizliği yapılabildiği sonucuna ulaşılmıştır. Grupların kendi içinde okluzal yarımdaki, servikal yarımdaki ve tüm kesitlerdeki dentin mineral yoğunluğu karşılaştırmalarında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Bu sonuçtan yola çıkarak kısa sürede daha az kesit seçimi yaparak kavitenin dentin mineral yoğunluğu ölçüldüğünde tüm yüzey için fikir sahibi olunabileceği söylenebilir. SEM-EDX analizinde BRIX-3000, ART ve geleneksel yöntem gruplarında %Ca değerleri sırasıyla 65.60, 57.75, 65.73; %P değerleri sırasıyla 25.34, 23.79, 26.03 ve Ca/P oranı sırasıyla 2.57, 2.58 ve 2.53 olarak bulunmuştur (p>0,05). İstatistiksel olarak anlamlı olmayan bu farklılık ile her üç yöntemin de etkili bir şekilde çürük temizliği yaptığı ve dentinin mineral içeriğine olumsuz etki yapmadığı görülmüştür. Bütün grupların kendi içindeki karşılaştırmasında sağlam dentin ve kavite tabanı arasında %Ca değerleri arasında fark görülmezken (p>0,05) %P değerleri sağlam dentin grubunda daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Fifty deciduous primary molar teeth with no restorations and with moderately deep interfacial caries on only one of their mesial or distal surfaces were included in our study. The teeth, which were randomly divided into three groups, were cleaned with BRIX-3000, ART and conventional methods, respectively, and then restored with FUJI-IX material. Hydroxy apatite phantoms were used for calibration in the micro-CT evaluation, the Region of Interest (ROI) was selected by determining the cavity boundaries of each sample in CTAn software, and the dentin mineral density of each sample was calculated. Then, 5 randomly selected teeth from each group were divided into two equal parts from the mesiodistal direction, and SEM-EDX analysis was performed on one of the parts from three points at the floor of the cavity and one point on the intact dentin on the opposite side. A statistically significant difference was found in the caries removal times of the study groups (p0.05). It was concluded that effective caries removal could be performed in all BRIX-3000, ART and conventional method groups. There was no significant difference in the dentin mineral density comparisons in the occlusal half, cervical half and all sections within the groups (p>0.05). Based on this result, it can be said that when the dentin mineral density of the cavity is measured by making less section selection in a short time, an idea for the entire surface can be obtained. In SEM-EDX analysis, %Ca values in BRIX-3000, ART and traditional method groups were 65.60, 57.75, 65.73, respectively; The %P values were 25.34, 23.79, 26.03, and the Ca/P ratio was 2.57, 2.58 and 2.53, respectively (p>0.05). With this statistically insignificant difference, it was observed that all three methods effectively cleaned caries and did not adversely affect the mineral content of dentin. In the comparison of all groups within themselves, there was no difference between the %Ca values between the intact dentin and the cavity floor (p>0.05), while the %P values were found to be higher in the intact dentin group (p0.05).