Hemşire ve hastaların hemşirelerin bakım davranışlarını değerlendirmesi
Evaluation of nurses and patienst' care behaviors of nurses
- Tez No: 779075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇELİK DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma bir üniversite hastanesinde yatan hastalar ve çalışan hemşirelerin hemşirelik bakım davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırmada hemşireler için örneklem seçimine gidilmemiş olup evrenin tamamına ulaşmak hedeflenmiştir. Ancak 351 hemşireye ulaşılmıştır. Hastalar için evreni belli olmayan örneklem hesabı yapılmış olup 369 kişiye ulaşılmıştır. Veriler“Sosyo-demografik Veri Formu”ve“Bakım Davranışları Ölçeği 24”kullanılarak toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistiklerin yanısıra Spieramn Korelasyon analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin %62'si kadın, %83'ü lisans mezunu ve %59'u günlük bakım verdikleri hasta sayısının 16-25 olduğunu belirtmişlerdir. Hastaların %55'i kadın, %48'i üniversite mezunu ve %28'i hastaneye bir kez yattığını belirtmişlerdir. hasta ve hemşirelerin bakım davranışlarına yönelik algıları tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak incelenmiş olup sonuçları verilmiştir. Bu araştırmada hastaların, en düşük puan ortalamayı saygılı olma alt boyutunda alırken, en yüksek puan ortalamasını bilgi-beceri alt boyutunda aldıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin ise, en düşük puan ortalamasını bağlılık alt boyutunda alırken, en yüksek puan ortalamasını bilgi-beceri alt boyutunda aldıkları belirlenmiştir. Bu araştırmada hemşirelerin bakım davranışları toplam puan ortalaması hastaların bakım davranışları toplam puan ortalamasından yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted descriptively and comparatively in order to evaluate the nursing care behaviors of inpatients and working nurses in a university hospital. In the study, no sample selection was made for the nurses and it was aimed to reach the entire universe. However, 351 nurses were reached. A sample of unknown population was calculated for the patients and 369 people were reached. Data were collected using the“Socio-demographic Data Form”and“Caring Behaviors Scale 24”. Data were analyzed using descriptive statistics as well as Spierman Correlation analysis and Confirmatory Factor Analysis. Of the nurses participating in the study, 62% were women, 83% had a bachelor's degree, and 59% stated that the number of patients they provided daily care was 16-25. Of the patients, 55% were female, 48% were university graduates, and 28% stated that they had been hospitalized once. The perceptions of patients and nurses about care behaviors were analyzed descriptively and comparatively and the results were given. In this study, it was determined that the patients got the lowest mean score in the sub-dimension of being respectful, while they got the highest mean score in the knowledge-skill sub-dimension. It was determined that while the nurses got the lowest mean score in the commitment sub-dimension, they got the highest mean score in the knowledge-skill sub-dimension. In this study, it was determined that the total mean score of the care behaviors of the nurses was higher than the total mean score of the care behaviors of the patients.