Technology-related language learning attitudes in relation to online information searching strategies
Çevrimiçi bilgi arama stratejilerine ilişkin teknolojiye ilişkin dil öğrenme tutumları
- Tez No: 779078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmacılar ve akademisyenler, özellikle son on yılda, bilgi teknolojisinin hızlı ilerlemesi nedeniyle son zamanlarda web tabanlı öğrenmeye ilgi duymaktadır. Bu nedenle, mevcut çalışma, İngilizce öğrenenlerin Irak bağlamında çevrimiçi bilgi arama stratejilerine yönelik tutumlarını kavramayı amaçlamıştır. Ayrıca, Iraklı ilkokul, lise ve üniversite dil öğrenenler arasında tercih edilen çevrimiçi bilgi arama stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, amaçlarına ulaşmak için nicel bir araştırma yaklaşımı kullanmıştır. Teknoloji çağında dil öğrenenlerin çevrimiçi bilgi arama stratejilerine yönelik tutumlarını değerlendirmek, analiz etmek ve ölçmek için araştırmacı, mevcut araştırma için Tsai (2003) ve Huang ve ark. (2020). Anket formüle edildikten sonra, Google Formu'na yüklendi ve anket maddelerini yanıtlamaları için bağlantı katılımcılara gönderildi. 28 ilköğretim okulu öğrencisi ve 77 lise ve üniversite öğrencisi anketi yanıtlamaktadır. Veri analizine dayalı olarak, ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerinin Çevrimiçi Bilgi aramaya yönelik olumlu bir algıya sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Ankete katılanların çoğu, çevrimiçi bilgi arama ve teknoloji kullanımının öğrenme ve öğretme için etkili, üretken ve etkili olduğunu düşünüyor. Iraklı İngilizce öğrenenler, çevrimiçi bilgi arama stratejileri olarak çoğunlukla anahtar kelimeleri, başlığı ve köprüleri kullanır. Ayrıca gelişmiş arama seçeneklerini kullanarak arama stratejilerinden yararlanırlar. Bulgular, anahtar kelimeleri ipucu olarak kullanmanın da öğrenciler arasında yaygın bir arama stratejisi olduğunu ortaya çıkardı. Web siteleri, veritabanları ve arama motorları arasında geçiş yapmak da Iraklı öğrenciler arasında yaygın bir çevrimiçi arama stratejisidir. Çalışmada, Iraklı İngilizce öğrenenler arasında algı, tutum ve çevrimiçi arama kullanımında cinsiyet açısından erkekler ve kadınlar arasında gözle görülür bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Researchers and academics have lately been interested in web-based learning, particularly during the last decade due to the fast advancement of information technology. Thus, the current study aimed to examine English learners' attitudes toward online information-searching strategies in an Iraqi context. Furthermore, it aimed at examining preferred online information-searching strategies among Iraqi primary, high school, and university language learners. To achieve its objectives, the study employed a quantitative research approach. To evaluate, analyze and measure the language learners' attitudes toward online information-searching strategies in a technological era, the researcher adapted a questionnaire based on Tsai (2003) and Huang et al. (2020). Once the questionnaire was formulated, it was uploaded on the Google Form and the link was sent to the respondents to respond to the questionnaire items. 28 primary school learners and 77 high school and university learners responded to the questionnaire. Based on the data analysis, it is concluded that primary, high school learners and university learners have a positive perception toward online Information searching. The majority of the respondents consider online information searching and the use of technology as effective, productive, and impactful for learning and teaching. Iraqi English learners mostly utilize keywords, titles, and hyperlinks as online information-searching strategies. They also make use of searching strategies by utilizing advance search options. The findings reveled that using keywords as a clue is also a common search strategy among learners. Switches between websites, databases, and search engines are also common online searching strategies among Iraqi learners. In the study, there was no noticeable difference between males and females in terms of gender in perception, attitude, and use of online searching among Iraqi English learners.