Çevrimiçi öğrenme destekli yabancı dil öğreniminde öğrenenlerin teknoloji uyumlarının tutum, özyeterlik algısı ve farklı ortamların kullanım sıklıklarıyla belirlenmesi
Determining learners? technology adoption by attitudes, self-efficacy and usage frequency of various environments in online supported foreign language learning
- Tez No: 241749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN BOZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, çevrimiçi ortam yardımıyla yabancı dil öğrenenlerinin bu ortamla öğrenmeye ilişkin uyumlarını tutum, özyeterlik algısı ve kendilerine sunulan çevrimiçi ortamların kullanım sıklıları yoluyla belirlemeye çalışmaktır. Araştırmaya Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı'na kayıtlı, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrenenlerinden toplam 300 öğrenen katılmıştır. Araştırma verileri 12 Ocak- 15 Haziran 2009 tarihleri arasında çevrimiçi ortamda sunulmuş ve aynı ortam yardımıyla toplanmıştır.Araştırmada geçerliliği ve güvenirliliği kanıtlanmış olan ?Web tabanlı öğretim tutum ölçeği? ve ?Çevrimiçi teknolojilerin kullanımına ilişkin özyeterlik algısı ölçeği? kullanılmıştır. Hazırlanan sormaca, tutum ve özyeterlik algısına ilişkin sorulara ek olarak, öğrenenlerin kendilerine sunulan ortamlarda etkileşime girme sıklığını, yaşını, cinsiyetini, sınıfını vb. demografik farklılıklarını belirlemeye yönelik sorular da yer almıştır.Araştırma sonucunda öğrenenlerin çevrimiçi öğrenmeye yönelik tutum düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır, ancak genel olarak tutum düzeyleri düşük olsa da öğrenenler farklı ortamlardan sıklıkla yararlandığında bu ortamı benimsemelerinin daha kolay olduğu, buna paralel olarak direnme boyutunun azalma gösterdiği görülmüştür. Öğrenenlerin çevrimiçi öğrenmeye ilişkin özyeterlik algılarının ise yüksek olduğu ve özyeterlik algı düzeylerinde en yüksek ortalamaya sahip alt boyutun eşzamansız etkileşim boyutu olduğu görülmektedir.Öğrenenlerin çevrimiçi öğrenmeye yönelik tutumları ve özyeterlik algıları arasındaki ilişki sorgulandığında ise bu iki değişken arasında ilişkinin bulunmadığı görülmüştür. Ancak, bu iki değişken alt boyutlar açısından incelendiğinde ders bilgisi, ünite, tartışma, testler, sözlük, bağlantılar ve yardım gibi ortamların kullanımında benimseme alt boyutuna ilişkin öğrenen tutumlarının ortalamaları artarken, direnme boyutu ortalamalarının azaldığı, özyeterlik algılarının da arttığı görülmüştür. Bu durumda öğrenenlerin çevrimiçi ortamları benimseme ve çevrimiçi ortamlara karşı direnme düzeylerinin öğrenenlerin özyeterlik algılarını üzerinde de farklılık yarattığı söylenebilir.Öğrenenlerin çevrimiçi teknolojiye yönelik toplam tutumlarının çevrimiçi ders ortamlarından ders bilgisi, ünite, testler, duyurular, kaynaklar, eposta, sözlük, bağlantılar ve yardımı kullanma sıklıklarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Öğrenenlerin çevrimiçi ortamlara ilişkin özyeterlik algılarının ise çevrimiçi ortamlardan ders bilgisi, tartışma, testler, duyurular, kaynaklar, eposta, bağlantıları kullanma sıklıklarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Öğrenenlerin gerek evden gerekse işyerinden İnternete bağlanma sıklıkları arttıkça, özyeterlik algı düzeyleri de artmaktadır, ayrıca öğrenenler evden İnternete sıklıkla bağlandıkça çevrimiçi ortamları benimseme düzeyleri de artmaktadır. Sonuç olarak öğrenenlerin farklı ortamları kullanma sıklıkları ile İnternete bağlanma sıkılıkları gibi demografik özellikler öğrenenlerin çevrimiçi öğrenmeyi benimsemeleri ile ilişkilidir. Ancak öğrenenlerin çevrimiçi teknolojilere yönelik tutumları ve özyeterlik algılarının öğrenenlerin cinsiyet, deneyim, iş durumu ve teknolojiye İnternet kafeden erişim gibi demografik özelliklere göre farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the correlation between the frequency of using online learning environments and students? attitudes and self efficacy towards online learning. Participants of the study consisted of 300 learners attending Anadolu University Open Education Faculty English Language Teaching Bachelor of Arts Program (OEF ELT BA). Research data were gathered from January 12th through June 15th, 2009 via an online survey.In this study, the ?Web Based Instruction Attitude Scale? and the ?Online Technologies Self Efficacy Scale? were utilized. These instruments are both valid and reliable. Besides, the questionnaire included demographic questions aiming to determine frequency of using online learning environments.Results revealed that learners? attitude levels towards online learning were low. Despite of this situation, as learners used online learning environments more frequently, their resistance level against online learning decreased and it was easier to adopt online learning. Also, learners? self efficacies towards online learning were high and the highest sub-dimension of this scale was Asynchronous Interaction I.Results also revealed that there was no correlation between learners? self efficacy and attitudes towards online learning environment. However, when the sub-dimensions of these two variables were taken into consideration, it was observed that when learners? attitude levels increased, their resistance against online learning decreased. Learners? self efficacy levels towards online learning increased, too. Therefore, it was concluded that sub dimensions of attitude scale and learners? self efficacy levels could change upon usage frequency of various online learning environments.There was a relationship between learners? frequency of using course info, discussion, announcements, resources, email, glossary, links, help and their attitudes towards online learning technology. The findings also indicated associations between learners? frequency of using course info, discussion, self-tests, announcements, resources, email, links and their self efficacy towards online learning technology. Furthermore, learners? Internet access at home and their self-efficacy and attitudes towards online learning technology were significantly related. Also, as learners? accessed Internet at work more frequently, their self-efficacy levels increased. On the other side, no significant association was observed between other demographic characteristics (i.e., gender, experience, employment, Internet access from Internet cafe and learners? self efficacy) and attitudes towards online learning technologies.