Microwave and terahertz imaging with time-reversed finitedifference time domain method
Zamanı tersine çevrilmiş sonlu fark zaman alanı yöntemiyle mikrodalga ve terahertz görüntüleme
- Tez No: 779079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD SAED
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Texas Tech University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mikrodalga ve terahertz bölgesinde görüntüleme tekniği olarak, zamanı tersine çevrilmiş sonlu fark zaman alanı yöntemine (FDTD) dayalı üç boyutlu yeni bir yaklaşım sunulmaktadır. Önerilen ve hesaplama açısından verimli olan teknik, saçılan nesnelerin ayrıntılı görüntülerinin yeniden oluşturulmasına izin vermektedir. Yakın alan ve uzak alandaki görüntülerin elde edilmesinde yansıma ölçümlerinin yanı sıra iletim ölçümleri içinde görüntüleme yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem, mikrodalga ve terahertz frekans bölgelerinde görüntüleri yeniden oluşturmak için başarıyla uygulanmıştır. Geleneksel terahertz teknikleriyle karşılaştırıldığında, yöntem çok yüksek kalitede sonuçlar üretilmesine olanak sağlamaktadır; aynı ölçülen veri setini kullanarak yoğunluk ve zaman gecikmelerine dayalı geleneksel tekniklerden çok daha yüksek çözünürlüklü görüntüler üretilmektedir. Bu çalışmada, simülasyon alanını kısaltmak için sınırlar olarak zamanı tersine çevrilmiş evrişimli mükemmel eşleşen katmanları (CPML) kullanarak, zamanı tersine çevrilmiş FDTD algoritmasına üç boyutlu olarak uygulanmıştır. Yöntem, iletken nesnelerin yanı sıra dielektrik nesneler için de sonuç vermektedir. Yöntemin birden çok nesneyi görüntüleme ve duvar arkası görüntüleme kapasitesi de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
A novel approach to microwave and terahertz imaging in three dimensions based on time-reversed finite difference time domain method (FDTD) is presented. The proposed computationally efficient technique allows the reconstruction of detailed images of scattering objects. Imaging modalities for transmission as well as reflection in the near-field and far-field were investigated.The method was successfully applied to reconstruct images in the microwave and terahertz frequency ranges. Compared to conventional terahertz techniques, our method is superior; it produced images with much higher resolution than conventional techniques based on intensity and time delays using the same set of measured data. In this study, we implemented the time reversed FDTD algorithm in three dimensions using time-reversed convolutional perfectly matching layers (CPML) as boundaries to truncate the simulation domain. The method works for dielectric as well as conducting objects. The method's capabilities in imaging multiple objects and behind-the-wall imaging are also presented.