Measuring technological pedagogical content knowledge of Iraqi second language teachers
Irak İngilizcesi yabancı dil (EFL) öğrencilerinin üniversite düzeyinde çevrimiçi öğretime yönelik algıları üzerine bir araştırma
- Tez No: 779080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin amacı, İngilizce okutmanlarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisini (TPAB) incelemektir. EFL eğitimcilerinin sınıfta BİT kullanımına ne kadar aşina ve açık olduklarını incelemek bu çalışmanın ana odak noktasıydı. Bu karma yöntem araştırması, büyük ölçüde iki ana veri kaynağına dayanıyordu. İlk olarak, İngilizce öğretmenleri ile ICT'yi derslerine dahil etme konusundaki tutumları ve deneyimleri hakkında bir anket yaptık. Sonuçlar, EFL eğitimcilerinin EFL öğrencilerine ders verirken çok çeşitli ICT araçlarını kullandığını gösterdi. Özellikle, yabancı dil olarak İngilizce (TEFL) eğitmenleri, TEFL sınıfında bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) kullanımında yüksek düzeyde yeterlilik bildirmiştir. Sonuç olarak, EFL eğitimcilerinin BİT bilgi ve tutumlarının yanı sıra TPAB anlayışlarının, teknoloji kullanımlarıyla olumlu bir şekilde ilişkili olduğu gösterilmiştir. Yabancı dil olarak İngilizce (EFL) eğitimcileri, yanıtlarını etkilemiş olabilecek çeşitli koşullara rağmen, genellikle bilgi ve iletişim teknolojisini (BİT) sınıflarına ve müfredatlarına dahil etme fikrine açıktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine EFL instructors' Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK). Examining how familiar and open EFL educators were with using Information Communication Technologies (ICT) in the classroom was the primary focus in this study. This mixed-method research relied heavily on two major data sources. First, we surveyed EFL teachers on their attitudes toward and experiences with incorporating ICT into their courses. The results showed that EFL educators used a wide variety of ICT tools while instructing EFL students. In particular, Instructors of English as a Foreign Language (TEFL) reported high levels of competence in the use of Information and Communication Technologies (ICT) in the TEFL classroom. As a result, EFL educators' ICT knowledge and attitudes, as well as their understanding of TPACK, were shown to be positively related to their technology usage. English as foreign language (EFL) educators are generally open to the idea of incorporating Information and Communication Technology (ICT) into their classrooms and curricula, despite the various circumstances that may have impacted their replies.