An exploration of the relationship between pre-service English teachers' personality and internet self-efficacy in using online searching strategies
Hizmet alan İngilizce öğretmen adaylarının kişilikleri ile internette çevrimiçi arama stratejilerini kullanmada özyeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 779082
  2. Yazar: ALİ ABDALKAREEM AZZAT AZZAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, çevrimiçi arama stratejilerini kullanarak İngilizce öğretmeni adayının kişiliği ve internet öz yeterliliği arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmacı, Beş Büyük kişilik özelliğinden (Deneyime Açıklık, Değişime Uyumluluk, Vicdanlılık, Nevrotiklik ve Yaratıcılık) (veya Açıklık) yararlandı. Veriler, seksen dört eğitim öğretmeni adayına uygulanan anketlerle toplanmıştır. Mevcut çalışmanın katılımcıları, Kerkük Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi'nden İngilizce bölümü dördüncü sınıf öğrencileridir. Araştırmaya 52'si kadın, 32'si erkek olmak üzere 84 kişi yanıtlayıcı olarak katılmıştır. Tüm katılımcılar dördüncü akademik yılındadır. Araştırmacı anket aracılığıyla veri toplamış ve bu verilerin analizinde SPSS 28 istatistikçi programı kullanılmıştır. Sonuçlar, dışadönüklüğün genel öğretim etkinliğinin yanı sıra her üç alt ölçümle de önemli bir ilişkisi olduğunu ortaya koydu. Araştırma bulguları, öğrencilerin hem geleneksel hem de çevrimiçi öğrenmede öğretmenlerine güvenme eğiliminde oldukları doğu kültürleri bağlamında öğrencilerin İnternet öz-yeterliğini, öz-düzenlemesini ve çevrimiçi etkileşimini teşvik etmede öğretmenler ve öğrenciler için yeni içgörüler ve yararlı çıkarımlar sağlar. Eğitim ortamlarının öğretmenlerin kişilik özellikleri üzerindeki etkisini aydınlatmak için geleneksel ve sanal eğitim ortamlarında öğretmenlerin kişilik tipleri hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu araştırmanın bulgularının, genelleştirilebilir örnekleme yöntemleri kullanılarak diğer işbirliği yapan öğretmen grupları ile çoğaltılması gerekmektedir..
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the relationship between personality and internet self-efficacy of pre-service EFL teachers using online searching strategies. The researcher made use of the Big Five personality traits (Openness to Experience, Agreeableness to Change, Conscientiousness, Neuroticism, and Creativeness) (or Openness). Data were gathered through questionnaires administered to eighty-four pre-service education teachers. The participants in the current study are fourth-year English majors from Kirkuk University's College of Education for Humanities. 84 people took part in the study as respondents, 52 of them were women and 32 of them were men. All respondents are in their fourth academic year. The researcher collected data through the questionnaire, and the SPSS 28 statistician program was used to analyze that data. The results revealed that extroversion had an important relationship with all three sub-measures as well as overall teaching effectiveness. The findings have new information and significant implications for teachers and students that promote the students' Internet self-confidence, self-regulation, and online interaction in the Asian culture, students typically rely on their teachers in both traditional and online learning. More studies need to be conducted on the personality types of teachers in conventional and virtual classrooms in order to enhance the impact of educational settings on their personalities. The findings of this research need to be replicated with other cooperating teacher groups using generalizable sampling methods.