An exploration of pre-service EFL teachers' self-efficacy development using the EPOSTL as a self-assessment tool
Dil öğretmenliği okuyanlar için Avrupa Portfolyosu'nu bir öz-değerlendirme aracı olarak kullanan İngilizce öğretmeni adaylarının özyeterlilik gelişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 913358
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Dil öğretmeni özyeterlilik inançları üretken ve cazip bir yabancı dil öğretimi ortamı oluşturmak için yabancı dil öğretmen eğitimi alanında oldukça büyük öneme sahiptir. Öz yansıtma kavramı öğretmen özyeterliliğinin gelişmesinde kilit bir rol oynamaktadır. Öz yansıtma kavramının gelişmesinin bir yolu da Dil Öğretmenliği Okuyanlar için Avrupa Portfolyosu'nun (DÖOAP) dil öğretmenliği programlarında kullanımını benimsemektir. Bu doğrultuda, DÖOAP'ı bir öz-değerlendirme aracı olarak kullanmanın hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlilik inançlarını destekleme potansiyeli olabilir. Ancak, DÖOAP kullanımı ve öğretmen özyeterlilik inançlarının gelişmesi kavramları varolan literatürde birlikte ele alınmamıştır. Buna göre, bu çalışmanın amacı DÖOAP'ın bir öz-değerlendirme aracı olarak kullanımı ve hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin özyeterlilik gelişimleri arasındaki potansiyel ilişkiyi keşfetmektir. Bu çalışma, hem nicel hem de nitel veri içeren, kontrol grubu olan, müdahaleci deneysel karma yöntemli bir çalışmadır. Katılımcılar Türkiye'de bir devlet üniversitesinde eğitim gören 58 son-sınıf hizmet-öncesi öğretmen adayıdır. Hem deney hem de kontrol grubuna özyeterlilik algılaırnı ölçen bir öntest ve sontest uygulanmıştır. Deney grubu, yansıtıcı raporlar ve yarı-yapılandırılmış görüşmelere ek olarak, DÖOAP'ı kullanarak kendilerini üç kez değerlendirmişlerdir. Çalışmanın bulguları DÖOAP'ın dil öğretmeni eğitimi programlarında kullanılması ile hizmet öncesi İngilizce öğretmeni adaylarının özyeterlilik gelişimi noktasında bir potansiyeli olduğunu göstermiştir. Hizmet öncesi dil öğretmenleri özerklik ve profesyonelliklerini geliştirebilecekleri yansıtma odaklı programlara dahil olabilecekleri için DÖOAP'ın entegrasyonu ile dil öğretmeni programlarının kalitesi iyileştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Language teacher self-efficacy beliefs are of paramount importance in the field of foreign language teacher education (LTE) to sustain a productive foreign language education. Self-reflection plays a key role in the development of teacher self-efficacy beliefs. One way of promoting self-reflection is the adoption of the EPOSTL in foreign language teacher education programs. Such an adoption may increase pre-service EFL teachers' beliefs of self-efficacy. However, using the EPOSTL and the development of teacher self-efficacy beliefs were not handled together in the existing body of literature. In this vein, the purpose of this study is to explore the potential relationship between the use of the EPOSTL as a self-assessment tool and pre-service EFL teachers' development of self-efficacy beliefs. The study adopts an interventionist experimental design with a control group using mix-method based on quantitative and qualitative data. The participants are 58 senior pre-service EFL teachers studying at a state university in Turkey. In the scope of the study, experimental and control groups were subjected to a pretest and posttest measuring their self-efficacy. In addition to writing reflective reports and attending semi-structured interviews, the experimental group assessed themselves three times by using the EPOSTL. The findings revealed that using the EPOSTL as a self-assessment tool may have potential in promoting pre-service EFL teachers' self-efficacy beliefs. It is suggested that the quality of LTE programs can be ameliorated with the integration of the EPOSTL since student teachers can be immersed in more reflection-oriented programs through which they can improve their autonomy and professionalism.