The relationship between pre-service teachers' academic engagement and their commitment to teaching as a career choice
Öğretmen adaylarının akademik katılımları ile bir kariyer seçimi olarak öğretmenliğe bağlılıkları arasındaki ilişki
- Tez No: 683294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, öğretmen adaylarının akademik katılımları ile bir kariyer seçimi olarak öğretmenliğe bağlılıkları arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Araştırma, Ankara'daki köklü devlet üniversitelerinin birinde Eğitim Fakültesi'nde görev yapan 225 öğretmen adayı (181 kadın ve 42 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için Üniversite Öğrenci Bağlılığı Envanteri (ÜÖBE) ve Kariyer Seçimlerine Bağlılık Ölçeği (KSBÖ) uygulanmıştır. Kariyer Seçimlerine Bağlılık Ölçeği, mesleki araştırma ve adanmışlık (MAA) ve kapama eğilimi (KE) olmak üzere iki bağımsız yapıya sahiptir. Ayrıca cinsiyet, yaş, sınıf durumu, KPSS sınavına girmeyi planlama, öğretmen olmayı planlama ve öğretmen lisesinden mezun olma gibi demografik bilgiler de analize alınmıştır. Korelasyon analizi sonuçları, öğretmen adaylarının akademik bağlılıkları arttıkça kariyer keşfetme çabalarının azaldığını ortaya koymuştur. Bağımsız örneklem t-testi, kadın öğretmen adaylarının erkek öğretmen adaylarından daha çok akademik bağlılıkları olduğu bulunmuştur. Ayrıca, öğretmen olma planı olanlar, olmayanlara göre daha çok akademik bağlılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmen lisesinden mezun olanların mezun olmayanlara göre daha düşük akademik bağlılık düzeyine sahip oldukları görülmüştür. Son olarak, çoklu regresyon analizinin sonuçları, cinsiyetin ve öğretmen olmayı planlamanın akademik katılımı, öğrencilerin sınıf düzeyinin mesleki araştırma ve adanmışlık (MAA) ve yaşın kapanma eğilimini (KE) öngördüğünü ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between pre-service teachers' academic engagement and their commitment to teaching as a career choice. The study was conducted with 225 pre-service teachers (181 females and 42 males) in the faculty of Education at one of the well-established public universities in Ankara, Turkey. University Student Engagement Inventory (USEI) and the Commitment to Career Choices Scale (CCCS) were administered to collect data. Commitment to Career Choices Scale has two independent constructs including vocational exploration and commitment (VEC) and tendency to foreclose (TTF). Moreover, the demographic information including gender, age, class standing, planning to take the Public Personnel Selection Examination (the KPSS exam), planning to become a teacher, and graduating from a teacher training high school were taken into the analysis. The results of correlation analysis revealed that as pre-service teachers' academic engagement increases, their effort towards career exploration decreases. An independent samples t-test showed that Female pre-service teachers were more engaged than male pre-service teachers. Also, those who have a plan to become a teacher were more engaged than those who do not. Moreover, those who graduated from a teacher training high school had a lower level of engagement than those who did not. Finally, the results of multiple regression analysis revealed that gender and planning to become a teacher predicted academic engagement, class standing predicted vocational exploration and commitment (VEC), and age predicted tendency to foreclose (TTF).