EFL teachers' mindsets and their beliefs about online teaching during Covid-19
İngilizce öğretmenlerinin zihniyetleri ve Covid-19 sürecinde çevrimiçi öğretim ile ilgili inançları
  1. Tez No: 834317
  2. Yazar: ÖMER IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖLÇÜ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, Türkiye'de COVID-19 salgını sırasında farklı zihniyetlere sahip hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğretime yönelik inançlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, nicel verilerin toplanmasıyla başlayan ve nicel sonuçların daha fazla açıklanmasını veya detaylandırılmasını sağlamak için nitel verilerin toplanmasıyla devam eden, karma yöntemli sıralı açıklayıcı bir tasarım kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplamayı kolaylaştırmak amacıyla, Türkiye'nin Muş ve Hakkari şehirlerindeki devlet ve özel okullarda İngilizce öğretmeni olarak çalışan 260 katılımcıya çevrimiçi bir anket uygulanmıştır. Ayrıca, COVID-19 salgınının öğretmenlerin teknolojik yeterlilikleri ve mesleki gelişimleri üzerindeki spesifik etkisini araştırmak amacıyla, Sabit Zihniyetli (FM) 8 kişi ve Gelişen Zihniyetli (GM) 7 kişi de dahil olmak üzere özenle seçilmiş bir öğretmen alt grubuyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ek olarak araştırma soruları, farklı zihniyetlere sahip hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin, COVID-19 salgını sırasında çevrimiçi öğretime ilişkin inançları arasındaki farklılıklara ve benzerliklere odaklanmaktadır. Ayrıca çalışma, öğretmenlerin kendi zihniyetlerinin ve önyargılarının farkında olan yansıtıcı uygulayıcılar olmasının önemini vurgulamaktadır. Bu tez, COVID-19 salgını sırasında çevrimiçi eğitime yönelik zihniyet ve öğretmen inançları arasındaki ilişkiyi araştırarak öğretmen inanç çalışmalarına yeni bir boyut katmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, öğretmen eğitimcilerinin, öğretmen adayları arasında gelişen bir zihniyet geliştirmenin önemini anlamalarına yardımcı olabilir. Çalışma aynı zamanda zihniyet ve öğretmen eğitimi literatürüne de katkı sağlayacak ve bu konuda yapılacak ileri araştırmalara temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the beliefs of in-service English teachers with different mindsets towards online teaching during the COVID-19 pandemic in Türkiye. The study was conducted using a mixed-methods sequential explanatory design, starting with the collection of quantitative data and followed by the collection of qualitative data to provide further explanation or elaboration of the quantitative results. To facilitate data collection, an online survey was administered to 260 participants who work at state and private schools as EFL teachers, in the cities of Muş and Hakkari in Türkiye. Moreover, in-depth interviews were conducted with a carefully selected subset of teachers, including 8 individuals with Fixed Mindsets (FM) and 7 with Growth Mindsets (GM), in order to delve into the specific impact of the COVID-19 pandemic on their technological proficiencies and professional development. Additionally, the research questions focus on the differences and similarities between the beliefs of in-service English teachers with different mindsets regarding online teaching during the COVID-19 pandemic. Furthermore, the study highlights the importance of teachers being reflective practitioners who are aware of their mindsets and biases. This thesis adds a new dimension to teacher belief studies by exploring the relationship between mindset and teacher beliefs towards online education during the COVID-19 pandemic. The findings of this study may help teacher educators to understand the importance of developing a growth mindset among their pre-service teachers. The study will also contribute to the literature on mindset and teacher education, and provide a basis for further research on this topic.