Pediatrik epilepsi hastalarında depresyon, anksiyete ve bilişsel işlevlerin incelenmesi
Examination of depression, anxiety and cognitive functions in pediatric epilepsy
  1. Tez No: 779090
  2. Yazar: MERVE TUĞÇE DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pediatrik epilepsi hastalarının depresyon ve kaygı gibi pek çok psikolojik sorun yaşadıkları bilinmektedir. Bu duruma rağmen birçoğu psikolojik destek almamakta ve bu durum hastalarda depresyon ve anksiyeteyi arttırmaktadır. Epilepsi hastalarında geçirilen nöbetler, ruhsal bozukluklar ve bilişsel sorunlar yakın ilişkili görünmektedir. Yapılan araştırmalarda epileptik hastaların neredeyse %40'ında bilişsel bozukluklar bildirilmiştir. Bilişsel işlev bozuklukları epilepsi hastalarında yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebilmektedir ve bunun sonucunda hastalarda işlev kayıplarına sebep olabilmektedir. Bu araştırmada İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Kliniğine başvuran 6-16 yaş arası 60 epilepsi hastası 60 nörolojik tanı almamış kontrol grubu olmak üzere 120 çocukta depresyon, anksiyete ve bilişsel işlevlerin, nörolojik tanı almamış çocuklardan farklılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Tüm değişkenler bilimsel olarak ölçülebilmektedir. Araştırmada bu değişkenlerin ölçümünde, 'Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ)', 'Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri(ÇDSKE)' ve 'Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği(WİSC-R) kullanılmıştır. Çalışmamızdaki hasta grubunun ölçek puanlarına göre kontrol grubuna göre daha yüksek düzeyde depresyon ve kaygı yaşadıkları görülmüştür. Bilişsel işlevleri incelediğimiz WİSC-R ölçeğinde hasta grubun, kontrol grubuna göre daha düşük zeka puanı aldıkları görülmüştür. Araştırmamız epilepsi tanısı olan çocuklarda depresyon ve kaygı gibi ruhsal sorunların daha sık olarak yaşanabileceği ve bilişsel bozulmalarla ilişkili olabileceği böylelikle genel iyi oluş halini etkileyebileceği düşüncesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that pediatric epilepsy patients experience many psychological problems such as depression and anxiety. Despite this, many of them do not get psychological support, and this increases depression and anxiety in patients. Seizures, mental disorders and cognitive problems in epilepsy patients are thought to be closely related to each other. As a results of the studies, almost 40% of patients with epilepsy have cognitive impairments. Cognitive impairments may seriously reduce the quality of life in patients with epilepsy, and as a result, they may cause loss of function in patients. The aim of this study was to examine the differences in depression, anxiety and cognitive functions in a total of 120 children, 60 of whom were epilepsy patients aged 6-16 years, and 60 of whom were neurologically undiagnosed, who applied to Pediatric Neurology Clinic of İstanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. All variables could be measured scientifically. In the study, 'Children's Depression Inventory (CDI)', 'State-Trait Anxiety Inventory (STAI)', 'Wechsler Intelligence Scale for Children (WISC-R). According to the scale scores in our study, it was observed that the patient group experienced higher levels of depression and anxiety compared to the control group. In the results of the WISC-R scale, in which we examined the cognitive functions, it was observed that the patient group had lower intelligence scores compared to the control group. The research supports the idea that mental problems such as depression and anxiety may be experienced more frequently in children diagnosed with epilepsy and may be associated with cognitive impairments, and thus may affect general well-being.