In Vitro evaluation of shear bond strength of orthodontic brackets with different adhesives
Farklı adeziv sistemleri ile yapıştırılan ortodontik braketlerin tutuculuklarının In Vitro olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 779089
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM NALBANTGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı adeziv sistemi kullanılarak yapıştırılan metal braketlerin dayanım güçlerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Altmış çekilmiş sığır kesici dişi gelişigüzel üç gruba ayılmıştır. Braketleri mine yüzeyine yapıştırmak için iki farklı yöntem kullanılmıştır: Birinci gruba, %37'lik ortofosforik asitle pürüzlendirme+Transbond XT Primer+Transbond XT Adeziv uygulanmıştır. İkinci gruba, %37'lik ortofosforik asitle pürüzlendirme+BracePaste Adeziv+BracePaste Primer uygulanıp son gruba ise %37'lik ortofosforik asitle pürüzlendirme ve sadece BracePaste Adeziv uygulanmıştır. Adeziv materyallerin polimerizasyonu için Valo Ortho Cordless Curing Light cihazı kullanılmıştır. Braketleme işleminden sonra universal test makinesi kullanılarak örneklerin kesme bağlanım kuvvetleri ölçülmüştür. Transbond XT Adeziv+Transbond XT Primer Adeziv 11.73 ± 1.74 MPa, BracePaste Adeziv+BracePaste Primer ise 11.11 ± 1.51 MPa olarak bulunmuştur. BracePaste Adeziv+BracePaste Primer ile BracePaste Adeziv sistemi kullanılan örneklerde istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Sadece BracePaste Adeziv kullanılan örneklerde dayanım gücü 2.42 ± 0.81 MPa olarak bulunmuştur. BracePaste Adeziv+BracePaste Primer Primer ile BracePaste Adeziv gruplarının dayanım güçleri ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur(p=0.0001). Transbond XT Adeziv+Transbond XT Primer ile BracePaste Adeziv+BracePaste Primer gruplarının kesme bağlanım dirençleri ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p=0.357). Sonuç olarak, araştırmamız Transbond XT ve BracePaste Adeziv+BracePaste Primer materyalleri arasında makaslama bağlanma dayanımı oranları açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark göstermemiştir. Bunun aksine, BracePaste Adeziv+ BracePaste Primer ile primersiz BracePaste Adeziv arasında makaslama bağlanma dayanımı oranları açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim is to evaluate the shear bond strength of stainless-steel orthodontic brackets bonded with two different adhesive systems. Sixty extracted bovine incisors were divided randomly into three groups. To bond, the brackets to the enamel surface used two different methods: 37% orthophosphoric acid+Transbond XT Adhesive+Transbond XT Primer, BracePaste Adhesive+BracePaste Primer, and only BracePaste Adhesive. Valo Ortho Curing Light was used to polymerize the adhesive materials. After polymerization, the specimens were measured for the shear bond strength on the universal testing machine. Transbond XT Adhesive+Transbond XT Primer group showed a mean SBS of 11.73 ± 1.74 MPa, BracePaste Adhesive + BracePaste Primer group a mean SBS of 11.11 ± 1.51 MPa. There is a statistically significant difference between the shear bond strength scores of BracePaste Adhesive + BracePaste Primer and BracePaste Adhesive without BracePaste Primer. BracePaste Adhesive without BracePaste Primer group showed a mean SBS of 2.42 ± 0.81 MPa. There is a statistically significant difference between the mean shear bond strength of BracePaste Adhesive+ BracePaste Primer and BracePaste Adhesive (p=0.0001). There is no statistically significant difference between the mean shear bond strength of Transbond XT Adhesive+Transbond Primer and BracePaste Adhesive+BracePaste Primer (p=0.357). In conclusion, our study indicates no statistically significant difference between the mean shear bond strength of Transbond XT and BracePaste Adhesive with BracePaste Primer. Furthermore, we found a statistically significant difference between the mean shear bond strength of BracePaste Adhesive with BracePaste Primer and BracePaste Adhesive without BracePaste Primer.