Fiber takviyeli kompozitlerin darbe sonrası dinamik mekanik performanslarının belirlenmesi: Hidrotermal yaşlanma ve nano-takviye morfolojisinin etkisi
Determination of dynamic mechanical performance of fiber reinforced composites after impact: Effect of hydrothermal aging and nano-reinforcement morphology
  1. Tez No: 779097
  2. Yazar: SELEN ELİMSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE FEYZA ŞÜKÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fiber takviyeli kompozit malzemeler sahip oldukları yüksek mukavemet/ağırlık oranları, korozyon ve yorulma direnci gibi üstün özellikleri sayesinde uçak yapısal bileşenlerinde tercih edilirliğini hızla arttırmaktadır. Yapısal parçaların uçuş döngüsü boyunca maruz kaldıkları zorlu ısıl koşullar ve dinamik yüklemeler, kompozitlerin dinamik mekanik özelliklerinin değişen termal koşullar altında araştırılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasında farklı morfolojilere sahip (0, 1D, 2D) seramik türevli nano partiküllerle modifiye edilen bazalt fiber takviyeli epoksi nanokompozit malzemelerin değişen termal koşullar altındaki dinamik mekanik performansı deneysel olarak sistematik biçimde incelenmiştir. Silika (SiO2), halloysit (HNT) ve nanokil (NC) ile modifiye edilen bazalt fiber takviyeli epoksi nanokompozitler (-50 °C)‒(+200 °C) sıcaklık aralığında yaşlandırılmış ve darbe sonrası dinamik mekanik performansları belirlenmiştir. Bu çalışma ile literatüre ilk defa farklı morfolojilerde nano partiküller ile takviye edilmiş fiber takviyeli polimer kompozitlerin darbe sonrası dinamik mekanik analiz araştırma sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The superior properties of fiber-reinforced composite materials, such as high strength/weight ratios, corrosion, and fatigue resistance, rapidly increase their preference for aircraft structural components. The harsh thermal conditions and dynamic loadings that structural parts are exposed to during their flight cycle reveal the necessity of investigating the dynamic mechanical properties of composites under changing thermal conditions. In this thesis, the dynamic mechanical performance of basalt fiber-reinforced epoxy nanocomposite materials modified with ceramic-based nanoparticles having different morphologies (0, 1D, 2D) under varying thermal conditions was systematically investigated. Basalt fiber-reinforced epoxy nanocomposites modified with silica (SiO2), halloysite (HNT), and nanoclay (NC) were aged in the temperature range of (-50 °C)‒(+200 °C), and their dynamic mechanical performances were determined after impact. This study presented the results of dynamic mechanical analysis after impact research to the literature for the first time.