Evaluation of the stresses created by dental implants in the mandible reconstructed with free fibula flap by finite element analysis
Serbest fibula grefti ile rekonstürükte edilen çenelerde dental implantlarin oluşturduğu stresin sonlu element analizi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 779138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH CABBAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Biyomekanik, fonksiyonel maksiller ve mandibular rekonstrüksiyonlarda kemik rejenerasyonu ve implantların hayatta kalması için önemli bir faktördür. Kemiklerin biyolojik tepkisi ve implant konumlandırması, hem kemik hemde implant ömrünü etkiler. Doğal mandibula ve maksilladaki implantların sayısı, çapı ve stres dağılımı ile ilgili yeterli çalışma mevcuttur. Ancak fibula serbest flep hakkında sınırlı bilgi vardır ve implantların optimum sayısı, pozisyonu ve dağılım stresleri ile ilgili çalışmalar yetersizdir. Bu çalışmanın amacı, fibula grefti ile rekonstrükte edilen mandibulada optimal implant sayısı, boyutu, çapı ve yerleşimini belirlemek için implant cerrahisi sonrası oluşan streslerin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirmektir. 120N dikey kuvvet altında optimum stres dağılımlarını değerlendirmek için fibular flep kullanılarak yeniden yapılandırılmış mandibulada implantların doğru yerleştirilmesi için çalışmada 19 farklı model değerlendirildi. Serbest fibula flebi ile rekonstrükte edilen mandibulada farklı uzunluk ve pozisyonlarda yerleştirilen implantların bikortikal ve monokortikal yerleşimlerinden elde edilen Von Missess ve Total deformasyon verileri ele alındı. Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde; implant sayısı arttıkça mandibula ile birleşim yerindeki stresin azaldığı gözlenmektedir ve Total deformasyon değerleri azalmaktadır. Implant-kemik yüzeyi etrafındaki Von Misses stres gerilimi değerleri de sayı arttıkça azalmaktadır. İmplantların monokortikal veya bikortikal konumlandırılması Total deformasyon verilerini etkilemediği görülmektedir. Kenara 1 mm mesafe ile monokortikal yerleştirilen implantlarda yüksek stres değerleri gözlemlenmiştir. Kenara 0,5 mm yakın yerleştirildiğinde delinme ve ayrılma riski vardır. Bu konuda yapılacak çalışmaların hasta konforuna ve restorasyonun aktif kullanımına olumlu etkileri olacağını ve ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonları azaltacağını düşünmekteyiz. Stresin etkilerini ve sonuçlarını değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Biomechanics are significant for bony regeneration and survival of implants in functional maxillary and mandibular reconstruction. The biological response of bones and accrued implant positioning affect implant longevity. There are sufficient studies on the number, diameter and stress distribution of implants in the native mandible and maxilla. However, there is limited information on the fibula free flap and studies are insufficient on the optimum number, position and distribution stresses of implants. The purpose of this study is to assess the stresses that occur after implant surgery with finite element analysis to determine the optimal implant number, size, diameter, and placement in the mandible reconstructed with fibula graft. Different 19 models were evaluated in the study so that accurate placement of implants in reconstructed mandible using fibular flaps to evaluate the optimum stress distributions under 120N vertical force. The Von Missess and Total deformation data obtained from the bicortical and monocortical placements of the implants that the present study placed in different lengths and positions in the mandible reconstructed with a free fibula flap. The results of the study, as the number of implants increases, the stress at the junction with the mandible decreases. Also, Total deformation decreases, Von Misses stress around implant-bone surface decreases. Monocortical or bicortical insertion; does not affect the Total deformation. High stress values were observed in the implants placed monocortical with a distance of 1 mm to the edge. There is a risk of perforation and dehiscence when placed 0.5 mm close to the edge. We think that studies about this issue will have positive effects on the patient's comfort and the active use of restoration and will reduce the complications that may occur after surgery. More studies are needed to evaluate the effects and consequences of stress.