War trauma in Pat Barker's Regeneration and Roxana Robinson's Sparta
Pat Barker'ın Rejenerasyonunda ve Roxana Robinson'un Sparta'sında savaş travması
  1. Tez No: 779137
  2. Yazar: BASİM IZULDEEN YOUSİF AL-ADAW
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİLA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Psikoloji sadece hastalarla ilgilenmekle kalmayıp aynı zamanda olayları bulup yorumlamak ve karakterleri, motivasyonlarını veya önceki deneyimlerinin sonuçlarını tahlil etmek için edebiyat dünyasında dolaşan bir bilgi dalıdır. Bu çalışma, belirli olayların ve kişiliklerin bazı psikolojik yönlerini vurgulamayı amaçlamaktadır. Çalışma üç bölüm ve bir sonuca ayrılmıştır. İlk bölüm, önsöz okuyucuyu psikoloji dünyasına ve savaşla ilgili Freudyen teorilere tanıtan bir giriştir. Giriş, belirli olaylarda ve karakterlerde psikolojinin belirli yönlerini inceleyen sonraki bölümlerin yolunu açmaktadır. Psikoloji ile 18. yüzyıldan 19. ve 20. yüzyıla kadar bazı romanlar arasındaki bağlantıyı gösterir. Ayrıca Freud'un genel olarak edebiyatı ve özel olarak savaş nevrozunu yorumlamasını tartışır. İkinci bölüm Pat Barker'ın Rejenerasyonu'na ayrılmıştır. Her birinin belirli bir karakteri etkileyen belirli bir kavram veya depresyon ile ilgilendiği birkaç bölüme ayrılmıştır. Her ana karakter farklı bir psikolojik bozukluktan muzdariptir: psikotiklik, kabuk şoku, hemofobi ve tedavi travması. Üçüncü bölüm, kahramanlardan biri olan Conrad'ı inceleyen Robinson'un Sparta'sına ayrılmıştır. Bu karakterde, depresyon olayları hatırlamak, yabancılaşma, depresyon ve sessizliğini tekrar tekrar tehdit eden kabuslar gibi farklı psikolojik rahatsızlıklara dokunulabilir. Son bölüm iki romanı karşılaştırarak tez'in sonuç kısmıdır.
Özet (Çeviri)
Psychology is a science that does not only deal with patients but also a branch of knowledge that roams the world of literature to find and interpret events and to analyze characters, their motivations or the results of their previous experiences. This study aims to shed the light on some psychological sides of certain events and characters. The study is divided into three chapters and a conclusion. The first chapter is an introduction, which introduces the reader to the world of psychology and Freudian theories concerning war. The introduction paves the way for the following chapters, which study certain aspects of psychology in certain events and characters. It shows the connection between psychology and some novels, from the 18th to the 19th and 20th centuries. It also discusses Freud's interpretation of literature in general and war neurosis in particular. The second chapter is devoted to Pat Barker's Regeneration. It is divided into several sections, where each one deals with a certain concept or psychological trauma that affects a certain character. Every major character suffers from a different psychological disorder: psychoticism, shell shock, hemophobia, and treatment trauma. The third chapter is devoted to Robinson's Sparta, which studies one of the protagonists, Conrad. Different psychological disturbances can be touched in this character, such as, Recalling traumatic events, alienation, depression, and nightmares, which recurrently threaten his quietness. The last section is a comparison between the two novels as a conclusion for the study.