The change of non-Muslim population of Ankara from 19th to 20th century
Ankara'daki gayrimüslim nüfusun 19. yüzyıldan 20. yüzyıla değişimi
  1. Tez No: 779151
  2. Yazar: CEREN BAYDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALANUR ÇAVLİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Demografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nüfus, hayatın her alanını (üretim, tüketim, ulaşım, eğitim, altyapı, sanayileşme, kalkınma, ekonomi, siyaset, kültür vb.) etkileyen stratejik bir unsurdur. Bu unsur, eski çağlardan beri devletlerin ne kadar nüfusa sahip olduklarını öğrenmelerine yol açmıştır. Nüfus sayısını öğrenme talebi, devlet planlaması yani siyasi, askeri, sosyal ve ekonomik hedeflere ulaşılması ile yakından ilgiliydi. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde kaybedilen topraklar, imparatorluğun etnik ve dini yapısında büyük bir değişikliğe neden olmuştur. Kaybedilen topraklardan büyük bir Müslüman akını yaşanırken, gayrimüslim nüfus da imparatorluktan göç etmiştir. Büyük savaşlar sonucunda imparatorluk yıkılmış ve yeni bir ulus-devlet inşa edilmiştir. Yeni kurulan cumhuriyetin kimlik inşası sürerken, farklı tarihsel olaylar gayrimüslim nüfusu da etkilemiştir. Bu çalışmada söz konusu dönemde Ankara'daki gayrimüslim nüfusun değişimi ele alınmaktadır. 1831 yılından itibaren Ankara'nın gayrimüslim nüfusundaki nicel değişim, değişen yaş ve cinsiyet yapısı, yapılan nüfus sayımları ile incelenecek ve Ankara'daki gayrimüslim nüfusa ait kilisenin vaftiz kayıtları listelenecek ve bunun tarihi olaylarla ilişkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Population is a strategic element that affects every aspect of life (production, consumption, transportation, education, infrastructure, industrialization, development, economy, politics, culture, etc.). This element has led states to learn how much population they have since the ancient times. The demand to learn the population number was closely related to state planning, that is, achieving political, military, social and economic goals. The lands lost in the last periods of the Ottoman Empire caused a great change in the ethnic and religious structure of the empire. While there was a massive influx of Muslims from the lost lands, the non-Muslim population also emigrated. As a result of great wars, the empire collapsed, and a new nation-state was built. One of the first historical events witnessed by the newly established republic was a population exchange. While the identity construction of the nation-state continues, different historical events have also affected the non-Muslim population. In this study, the change in the non-Muslim population in Ankara in the aforementioned period is discussed. As of 1831, the quantitative change, changing age and sex structure in the non-Muslim population of Ankara will be analysed through censuses conducted and baptism records that belong to non-Muslim population in Ankara and its relationship with historical events will be examined.