Pandemi sonrası sağlıklı ofis binası değerlendirme ölçütleri ve WELL Sağlık-Güvenlik Derecelendirmesinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of post-pandemic healthy office building evaluation criteria and WELL Health-Safety Rating
- Tez No: 779164
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL AYÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde etkileri devam eden Covid-19 pandemisi birey ve toplumlarda değişimlere neden olmaktadır. Küresel bir kriz haline gelen pandemi, mevcut yaşam standartlarını dönüştürmekle kalmayıp gelecek için de olası revizyonları zorunlu kılmaktadır. Bireyler vaktinin çoğunu evlerde, ofislerde ve eğitim yapılarında geçirmektedir. Bu araştırma kapsamında ofis yapıları incelenmektedir. Pandemi döneminde ofislerin uygun ve sağlıklı koşullara sahip olmamasına bağlı olarak uzaktan çalışma modelleri önerilmiştir. Bu bağlamda ofislerde sağlık koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmaz hale gelmektedir. Ofis binalarında pandemi etkilerinin nasıl dönüşümlere zemin hazırladığı araştırma sorusunun temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada örnekleme analizi ve karşılaştırmalı analiz yöntemleri kullanılmıştır. Pandemi sonrası ofis binalarında kullanıcıların sağlık ve refahını sağlamak amacıyla sunulan insan odaklı tasarım önerileri incelenmektedir. Mevcut öneriler referans alınarak pandemi sonrası sağlıklı ofis binası değerlendirme ölçütleri belirlenmiştir. Ölçütlerin literatürdeki oran ve öncelik durumlarına göre puan tablosu oluşturulmuştur. Covid-19 salgını sürecinde binaların sağlık standartlarını iyileştirmek amacıyla IWBI tarafından sunulan WELL Sağlık-Güvenlik Derecelendirmesi araştırmanın devamında incelenmiştir. Literatür taraması verileriyle yapılan analiz sonucunda önerilen sağlıklı ofis binası değerlendirme ölçütleri, Sağlık-Güvenlik Derecelendirmesi ile karşılaştırılmıştır. Pandemi sonrası ofis binaları için önerilen tasarım ve uygulamaların WELL Sağlık-Güvenlik Derecelendirme sistemi ile benzerlik ve farklılıkları sorgulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre pandemi sonrası sunulan öneriler Sağlık-Güvenlik Derecelendirmesi ile kısmen örtüşmektedir. Karşılaştırma sonucunda farklılaşan ölçütler iki değerlendirme sistemi için de belirtilerek gerekli öneriler sunulmuştur. Sağlıklı bina değerlendirme sistemi ve WELL Sağlık-Güvenlik Derecelendirme sisteminin entegre çalışmasıyla ofisler daha sağlıklı olmakla kalmayıp; gelecekte gerçekleşebilecek bir pandemiye karşı hazırlık planı niteliği taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, whose effects continue today, causes changes in individuals and societies. The pandemic, which has become a global crisis, not only transforms current living standards, but also necessitates possible revisions for the future. Individuals spend most of their time in homes, offices and educational buildings. Office buildings are examined within the scope of this research. Remote working models have been proposed due to the lack of suitable and healthy conditions in the offices during the pandemic period. In this context, it becomes inevitable to improve health conditions in offices. It forms the basis of the research question, how the effects of the pandemic in office buildings pave the way for transformations. Sampling analysis and comparative analysis methods were used in the study. Human-oriented design proposals were presented to ensure the health and well-being of users in office buildings after the pandemic are examined. Based on the current recommendations, post-pandemic healthy office building evaluation criteria have been determined. A score table was created according to the ratio and priority status of the criteria in the literature. The WELL Health-Safety Rating offered by IWBI was examined in the continuation of the research in order to improve the health standards of buildings during the Covid-19 outbreak. As a result of the analysis made with the literature review data, the suggested healthy office building evaluation criteria were compared with the Health-Safety Rating. The similarities and differences of the designs and applications were proposed for office buildings after the pandemic with the WELL Health-Safety Rating system were questioned. According to the findings, the recommendations were presented after the pandemic partially overlap with the HealthSafety Rating. The criteria that differed as a result of the comparison were specified for both evaluation systems and necessary suggestions were presented. With the integrated work of the healthy building evaluation system and the WELL Health-Safety Rating system, the offices are not only healthier; It will be a preparedness plan against a pandemic that may occur in the future.