Sıradanlığın sınırlarında ilişkisel sanat
Related art on the limits of medium
- Tez No: 779180
- Danışmanlar: PROF. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yaşam, ölümle var olabilir. Sanat ise, ölüm gibi yaşamda anlamını bulur. İlişkisel sanat gündelik ve sıradan olanın ölümüne karşın, yaşamda zamanın ve anın ruhunu fotoğraflayan, farklı deneyimler yaşamamızı sağlayan sanat yapıtlarıdır. Bu yapıtlar, sadece biçimlerde değil, keşfedilen ve deneyimlenen duygularda yaşamaktadır. Bu ilişkisellikte, duygular bizleri bir karşılaşmaya ve diyaloğa davet eder. Sanatın sezgiselliği, fikirle vücut bularak sıradanlıkları aşarken, hayatta çözümleyemediğimiz bazı şeyleri şeffaflaştırarak gerçek kılar, ya da yalanlar. Birbirimizi tanımak, başka hayatlar ve duygular keşfetmek, yeni hikâyelere dâhil olmak ve sanatın gerçekliğinde buluşmak ilişkisel sanatla mümkün olabilir. İnsan; ortamın, kültürün, iktidarın, ailenin, dönemin ruhunun değiştirdiği, aynı zamanda mahremiyet sınırları yaratan, ölçülü ve pratik ilişki modelleri geliştirmeye itilen toplumsal bütünün bir üyesidir. Bu araştırmanın amacı, yaşamın sınırlarında ki sıradanlıkta, sanat yapma pratikleriyle yeni duygular ve yeni durumlar yaratmayı konu edinirken, ilişkiselliği ve mekânları eşzamanlı olarak günümüz sanatında irdelemek ve sorgulamaktır. Öncelikle; ilişkisel sanat“buluşmalar”ve“karşılaşmalar”olarak iki ayrı grupta incelenmiş olup, ikinci bölümde sanatçı ve katılımcıların mekânla kurduğu diyalog, gündelik ve sıradan olanın içinde incelenmeye çalışılmıştır. Pierre Bourdieu ilişkiselliği ve Nicolas Bourriaud'nun öne sürdüğü ilişkisel estetik kavramını, korona virüs sürecindeki günlük yaşam pratiklerimizi ve mekanlarını irdeleyerek, kuramsal bir düşünce oluşturmanın yanı sıra, sanatın, sıradanlıkları dönüştürmek için yarattığı izin belgelerini kullanan sanatçıların yapıtları, tez araştırma sürecinde ürettiğim çalışmalarla birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Life can exist through death. Art, on the other hand, finds its meaning in life like death. relational art, despite the death of the everyday and the mundane, reflects the spirit of time and the moment in life. They are works of art that photograph and enable us to have different experiences. These works live not only in the forms but also in the emotions discovered and experienced. It In relationality, emotions invite us to encounter and dialogue. While the intuitiveness of art transcends the mundane by embodying the idea, some things we cannot solve in life. it makes it real by making it transparent, or it lies. getting to know each other, other lives and discovering emotions, participating in new stories and meeting in the reality of art possible with relational art. Human; environment, culture, power, family, period a measured and practical relationship that changes the soul of the person and creates privacy limits is a member of the social whole that is driven to develop models. The aim of this research is to explore new ways of art making practices in the mediocrity at the borders of life. while dealing with emotions and creating new situations, its relationality and spaces are simultaneously to examine and question in today's art. Firstly; relational art has been examined in two separate groups as“meetings”and“encounters”. The dialogue established by the artist and the participants with the space is in the everyday and ordinary. has been studied. Pierre Bourdieu relationality and Nicolas Bourriaud's prominence. the concept of relational aesthetics that it continues, our daily life practices during the corona virus process. The works of artists who use the permission documents created by art to transform the mediocrity, as well as to create a theoretical thought by examining their places and places, discussed together with the studies I produced during the research process.