A micromorphological study on the genus Thymus Lamiaceae in Turkey
Türkiyede yayılış gösteren Thymus L Lamiaceae cinsi üzerine mikromorfolojik bir çalışma
  1. Tez No: 584671
  2. Yazar: DAMLA KÜTÜKALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gen merkezi Akdeniz Fitocoğrafik Bölgesi olan Asya ve Avrupa'da da yayılış gösteren Thymus L. cinsi Türkiye'de 45 tür içermektedir. Bu cins monofiletik altfamilya olan Nepetoideae içinde bulunmaktadır. Bu çalışmada taramalı elektron mikroskobu kullanılarak 32 türün epidermal mikromorfolojileri çalışılmıştır. Vegetatif ve floral organların mikromorfolojisinin filogeninin anlaşılması için iyi taksonomik özellikler oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The genus Thymus L.(Lamiaceae) having its center of diversity in the Mediterranean distributed mainly in the Old World includes 45 species in Turkey. It belongs to the monophyletic subfamily Nepetoideae. In this study, epidermal micromorphological properties of 32 species of Thymus were examined by using scanning electron microscopy. Micromorphology of vegetative and floral organs were found to be providing good taxonomic features for understanding phylogeny of the genus.