Türkiyede yayılış gösteren ev serçesi (Passer domesticus) türünde mitokondrial DNA ND1 (NADH dehidrojenaz alt ünite 1) bölgesinin varyasyonlarının araştırılması
Investigation of variations in the mitochondrial DNA ND1(NADH dehydrogenase subunit 1) region in the house sparrow (Passer domesticus) species distributed in Turkey
  1. Tez No: 933140
  2. Yazar: BEYZA GOSTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA SAYGILI YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren Ev serçesi (Passer domesticus) türünde mitokondriyal DNA ND1 (NADH dehidrojenaz alt ünite1) bölgesinin genetik varyasyonları araştırılmıştır. 13 farklı lokaliteden elde edilen 104 Ev serçesi örneği için gerçekleştirilen sekans analizlerine göre 21 haplotip belirlenmiştir. Lokaliteler arasında en yüksek genetik uzaklık, coğrafik mesafelerine de uygun olacak şekilde İstanbul ve Hatay popülasyonları arasında (%0.057); en düşük değerler ise (%0.018) Silifke/Mersin-Konya, Silifke/Mersin-Afyon, Bilecik-Afyon, Konya-Afyon popülasyonları arasında bulunmuştur. Çalışılan gen bölgesindeki değerlendirmeye göre, Türkiye'de lokaliteler arası gen akışının devam ettiği, farklılaşmanın düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic variations of mitochondrial DNA ND1 (NADH dehydrogenase subunit 1) region were investigated in the House sparrow (Passer domesticus) species distributed in Turkey. According to the sequence analyses performed for 104 House sparrow samples obtained from 13 different localities, 21 haplotypes were determined. The highest genetic distance between the localities was found between Istanbul and Hatay populations (%0.057), which is also consistent with their geographical distances; the lowest values (%0.018) were found between Silifke/Mersin-Konya, Silifke/Mersin- Afyon, Bilecik-Afyon, Konya-Afyon populations. According to thee valuation in the studied gene region, it was determined that gene flow between localities in Turkey continues and differentiation is low.