Spastik serebral palsili bireylerde fonksiyonel egzersiz kapasitesi, solunum kas kuvveti, gövde kontrolü, denge ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between functional exercise capacity, respiratory muscle strength, body control, balance and daily life activities in individuals with spastic cerebral palace
  1. Tez No: 779233
  2. Yazar: NUR SENA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE AYDOĞAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Serebral palsi; (SP) bireylerde duruş, hareket, solunum, postüral kontrol ve denge sorunlarına yol açar. Bu çalışma; spastik SP'si olan bireylerde fonksiyonel egzersiz kapasitesi, solunum kas kuvveti, gövde kontrolü, denge ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 6-18 yaş arasında olan 23 spastik tip SP'si olan ve 22 tipik gelişim gösteren bireyler dâhil edildi. Demografik veriler kaydedildikten sonra gövde kontrolü“Gövde kontrolü ölçüm skalası”(GKÖS), günlük yaşam aktiviteleri“Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri”(PÖDE), dengeleri“Pediatrik Berg Denge Ölçeği”(PBDÖ), fonksiyonel egzersiz kapasitesi“2 Dakika Yürüme Testi”ve solunum kas kuvveti maksimum inspiratuar basınç (MİP) ve maksimum ekspiratuar basınç (MEP) ölçümleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy; (SP) causes posture, movement, breathing, postural control and balance problems in individuals. This work; This study was conducted to examine the relationship between functional exercise capacity, respiratory muscle strength, trunk control, balance and activities of daily living in individuals with spastic CP. 23 children with spastic type CP and 22 typically developing children aged between 6-18 years were included in the study. After recording the demographic data, the trunk control“Trunk control measurement scale”(TCMS), the activities of daily living“Pediatric Disability Assessment Inventory”(PDI), the balance“Pediatric Berg Balance Scale”(PBBS), functional exercise capacity“2 Minute Walking Test”and respiratory muscle strength was evaluated with maximum inspiratory pressure (MIP) and maximum expiratory pressure (MEP) measurements was evaluated.