Türkiye raylı sistem araçları sanayi A.Ş. işletmesinde risk analizi ve değerlendirilmesi
Turkey rail system vehicles industry inc. risk analysis and evaluation in business
  1. Tez No: 779266
  2. Yazar: DİLARA BAŞCIL ÖNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışma koşulları teknolojinin gelişmesi ile birlikte değişime uğramıştır. Değişen çalışma koşulları neticesinde çalışanların verimliliği olumsuz yönde etkilenmiş ve sağlık sorunları da fazlalaşmıştır. Meslek hastalıkları ve iş kazaları çalışanların meslek hayatlarında karşı karşıya kaldıkları durumlardır. Çalışanların iş yerlerindeki riskleri ve tehlikeleri bilmesi iş tatminini de etkilemiştir. İş yerlerinde meydana gelecek tehlikeleri ve riskleri belirlemek, gerekli tedbirleri almak kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışma da L Tipi Matris yöntemi uygulanarak Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) işletmesinde meydana gelebilecek iş kazaları, meslek hastalıkları ve tehlikeli durumların önüne geçmek amacı ile risk değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. L Tipi Matris yönteminin seçilmesinin sebebi uygulama açısından kolay, sebep-sonuç ilişkisi ile tehlike ve risklerin tanımlanması ve önleyici tedbirlerin alınmasına olanak sağlamasıdır. Analizde kullanılan L Tipi Matris metodu sonucunda toplam 300 risk tespit edilmiş olup, risk tablosu ve alınacak önlem faaliyetleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Working conditions have changed with the development of technology. As a result of the changing working conditions, the productivity of the employees has been adversely affected and health problems have increased. Occupational diseases and occupational accidents are situations that employees face in their professional lives. Employees' knowledge of risks and hazards in their workplaces has also affected their job satisfaction. It has become inevitable to determine the hazards and risks that may occur in the workplace and to take the necessary precautions. In this study, risk assessment was carried out in order to prevent work accidents, occupational diseases and dangerous situations that may occur in the Turkish Rail System Vehicles Industry Corporation (TÜRASAŞ) enterprise by applying the L Type Matrix method. The reason for choosing the L-Type Matrix method is that it is easy in terms of application, allows the identification of hazards and risks with the cause-effect relationship and taking preventive measures. As a result of the L-Type Matrix method used in the analysis, a total of 300 risks were determined, and the risk table and the precautions to be taken were determined.