Bir psikiyatri kliniğinin çalışmalarının değerlendirilmesi ve aile hekimlerine öneriler
Evaluation of the studies of a psychiatry clinic and recommendations to family physicians
  1. Tez No: 779284
  2. Yazar: MEHMET ONAT ÇAKIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASENA AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Aile hekimi her yaştan hastaya ve ailelerine, bir hastalığın olup olmamasına ve yakınmalarının türüne bağlı olmaksızın sürekli, geniş çaplı ve oldukça kişiye özel bir bakım sunar. Bizim çalışmamızdaki amaç, toplumda en yaygın görülen hastalıkların başında olan psikiyatrik hastalıkların, aile hekimlerinin eğitim aldığı ve çalıştığı bir psikiyatri kliniğinin çalışmalarını, hizmet verdiği kitlenin çeşitli özelliklerini, tanılarını, klinikte kalış sürelerini inceleyerek, aile hekimlerinin gerek psikiyatri kliniklerinde, gerekse ayaktan tedavide nasıl daha başarılı olabileceklerini, önceki literatürlerin de ışığında tartışmaya açmaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, aile hekimlerinin eğitim aldığı ve çalıştığı SSK Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde 1 yıl süreyle yatırılarak hizmet verilen toplam 562 hasta dosyasından elde edilmiştir. Hasta dosyalarından elde edilen bilgiler, bu araştırma için geliştirmiş olduğumuz bir forma aktarılarak kaydedilmiştir. Tanılar, ortak bir kodlama sistemi olarak kullanılan DSM-IV ve DSM-IV-PC tanı sistemine uygun olarak düzenlenmiştir. Bulgular: Yatan hastaların yaş ortalaması 37.99'tur. Gençlik yaş grubunda (14-21 yaş) %15 – 20 oranında anlamlı psikiyatrik bozukluk birçok çalışmada bildirilmekle beraber, Gençlik Ünitesi'ne başvuru %9.43'tür. Bir eğitim hastanesi olmasına rağmen hastaların % 64.3'ü Ankara'da yaşamaktadır. Kesin tanılarına göre yatış süreleri incelendiğinde, hastaların %76,3'ü 5 grup hastalık tanısı almıştır. Bunlar sırasıyla Psikoaktif Madde Kullanımı, Şizofreni ve Diğer Psikotik Bozukluklar, Duygudurum Bozuklukları, Anksiyete Bozuklukları ve Somatoform Bozukluklardır. Sonuç: Çalışmamızda, toplumda en sık görülen psikiyatrik hastalıklar olan anksiyete bozuklukları, duygudurum bozuklukları, somatizasyon bozuklukları ve psikotrop madde alımıyla ilgili bozukluklara sahip hastaların, yatarak tedavi yerine ayakta tedavi alabilecek hastalar olduğu görülmüştür. Bu hastalar, hastalıklarının herhangi bir safhasında ikinci veya üçüncü basamak hizmete ihtiyaç duyabilmekle birlikte, günlük yaşamlarında sıklıkla danışmanlık veya psikoterapi hizmetinden yararlanabilirler. Hastaların karşılıklı güvene ve tanımaya dayalı bir ilişki içerisinde oldukları aile hekimleri, hastaları hem kişisel, hem de içinde bulundukları aile, çevre, iş ve alışkanlıklar kapsamında değerlendirebildiklerinden, hastalar ile ilgili daha objektif yorumlar yapabileceklerdir. Ülkemiz psikiyatri hekimleri de, hastalarının taburculuk sonrasında yeteri kadar takip edilmediklerini ve ayaktan tedavi olanaklarının yeterli olmadığını düşündüklerinden, yataklı tedavi öncesi ve sonrası aile hekimliği takibinin değerli olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The family practitioner provides continuous, comprehensive and highly personalized care to patients of all ages and their families, regardless of the presence of a disease or the type of complaint. The aim of our study is how the family physicians can become more succesful in both the psychiatry clinics and outpatient clinics in the treatment of psychiatric diseases, which are among the most common diseases in the society, by examining the studies of a psychiatry clinic where family physicians are trained and work, including the various characteristics of the population it serves, the diagnoses, and the length of stay in the clinic, within the light of previous literatures. Material and Method: This study was obtained from the files of 562 patients who were hospitalized for 1 year in the SSK Ankara Training and Research Hospital Psychiatry Clinic, where family physicians were trained and worked. The information obtained from the patient files was transferred to a form we developed for this research and recorded. Diagnoses are arranged in accordance with the DSM-IV and DSM-IV-PC diagnostic systems, which are used as a common coding system. Results: The mean age of hospitalized patients is 37.99 years. Although significant psychiatric disorders in the youth age group (14-21 years) have been reported at a rate of 15-20% in many studies, the rate of application to the Youth Unit is 9.43%. Despite being a teaching hospital, 64.3% of the patients live in Ankara. When the duration of hospitalization was examined according to their definitive diagnosis, 76.3% of the patients were diagnosed with 5 groups of diseases. These are Psychoactive Substance Use, Schizophrenia and Other Psychotic Disorders, Mood Disorders, Anxiety Disorders and Somatoform Disorders, respectively. Conclusion: In our study, it was seen that patients with anxiety disorders, mood disorders, somatization disorders and disorders related to the intake of psychotropic substances, which are the most common psychiatric diseases in the society, could receive outpatient treatment instead of inpatient treatment. Although these patients may need secondary or tertiary care at any stage of their illness, they can often benefit from counseling or psychotherapy in their daily lives. Family physicians, with whom patients are in a relationship based on mutual trust and recognition, will be able to make more objective comments about patients since they can evaluate patients both personally and within the context of their family, environment, work and habits. It is understood that family medicine follow-up before and after inpatient treatment is valuable, since psychiatrists in our country think that their patients are not followed up sufficiently after discharge and that outpatient treatment opportunities are not sufficient.