Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin otizm spektrum bozukluğu'na yönelik bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels of Family Medicine specialty students regarding autism spectrum disorder
- Tez No: 931526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT, DR. NESLİHAN ALTINÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu, son yıllarda prevalansı artış gösteren nörogelişimsel bir hastalıktır. OSB'nin erken tanı ve müdahalesi, çocukların gelişimsel sonuçlarını önemli ölçüde iyileştirebilmektedir. Bu bağlamda, birinci basamak sağlık kurumlarının temelini oluşturan aile hekimleri, OSB'nin erken tanı ve yönetiminde kritik bir öneme sahiptir. Bizde bu çalışmamızla İstanbul ilinde aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin Otizm Spektrum Bozukluğu konusundaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi ve otizm farkındalığının arttırılmasını amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte olup, İstanbul ilindeki T.C Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi'ne bağlı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri Aile Hekimliği kliniğinde uzmanlık eğitimi alan, çalışmaya katılmaya onam veren 269 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda literatür taranarak oluşturulan anket formunda 17 soruluk sosyodemografik veri formu ile 19 soruluk Sağlık Çalışanlarının Çocukluk Çağı Otizmi Hakkında Bilgi Anketi (SÇ-OBA) kullanıldı. İstatistiksel analizler SPSS 26.0 for Windows kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder with an increasing prevalence in recent years. Early diagnosis and intervention of ASD can significantly improve children's developmental outcomes. In this context, family physicians, who form the foundation of primary healthcare institutions, play a critical role in the early diagnosis and management of ASD. In this study, we aimed to evaluate the knowledge level, attitudes, and behaviors of family medicine residency students in Istanbul regarding Autism Spectrum Disorder and to enhance autism awareness. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional study conducted with 269 participants who provided informed consent and were receiving specialty training in the Family Medicine clinics of the Training and Research Hospitals affiliated with the Hamidiye Faculty of Medicine, University of Health Sciences, Turkey, in Istanbul. In our study, a questionnaire form developed through a literature review was used, consisting of a 17-item sociodemographic data form and a 19-item Health Professionals' Knowledge of Childhood Autism Questionnaire (HP-KCAQ).