Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinde empati düzeyi ve empati düzeyine etki eden faktörler
Levels of empathy and related factors in family medicine residents
- Tez No: 779290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Sağlık sisteminde birinci basamağın en önemli bileşeni olan aile hekimliğinde hastayla iletişim için empatik yaklaşım vazgeçilmez bir unsurdur. Hastanın hekimi tarafından doğru anlaşılması ve kendisine önem verildiğini hissetmesi hastayı rahatlatır. Çalışmamızda SBÜ Hamidiye Tıp Fakültesi bünyesindeki hastanelerde aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin empati düzeylerini ve tükenmişlik düzeyi de dahil olmak üzere etki eden faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırmada çalışma evrenini SBÜ Hamidiye Tıp Fakültesi bünyesindeki Aile Hekimliği Kliniklerinde görev yapmakta olan aile hekimliği asistanları oluşturdu. Araştırma için etik kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan katılımcılar araştırma hakkında bilgilendirildi ve yazılı onamları alındıktan sonra veriler 30 Eylül- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında toplandı. Veri toplama aracı olarak literatür incelemesi sonucunda hazırlanan ve konu ile ilgili çeşitli bilgi ve faktörleri sorgulayan sosyodemografik veri formu, tükenmişlik düzeyini değerlendirmek için“Maslach Tükenmişlik Ölçeği'', empati düzeyini değerlendirmek için ”Empatik Eğilim Ölçeği“ ve ”Empatik Beceri Ölçeği B Formu" kullanıldı. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: In family medicine, which is the most important component of primary care in the healthcare system, the empathic approach is an indispensable element for communicating with patients. It is comforting for the patient to be understood correctly by the physician and to feel that he or she is cared for. In our study, we aimed to evaluate the empathy levels and the factors influencing empathy, including levels of burnout in the family medicine residents working in the hospitals affiliated with SBU Hamidiye Faculty of Medicine. METHODS: In this descriptive study, the population of the study consisted of family medicine residents working in the Family Medicine Clinics of SBU Hamidiye Faculty of Medicine. After obtaining ethics committee approval for the study, participants who met the criteria for inclusion were informed about the study and data were collected between 30 September-31 December 2022 after their written consent was obtained. As a data collection tools; a sociodemographic data form questioning factors related to the subject prepared as a result of literature review,“Maslach Burnout Inventory”to evaluate burnout levels,“Empathetic Tendency Scale”and“Empathetic Skills Scale-B Form”to evaluate empathy levels were used. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis.