Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin iş doyumu ve empati becerisinin incelenmesi
Investigation of job satisfaction and empathy skills of Family Medicine residents
- Tez No: 875698
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Aile Hekimliği Uzmanlık Öğrencilerinin İş Doyumu ve Empati Becerisinin İncelenmesi Amaç: İletişimde anahtar role sahip olan empati ve verilen hizmetin kalitesini doğrudan etkileyen iş doyumu kavramları insan ilişkilerinin yoğun olduğu hekimlik mesleğinde önemli yere sahiptir. Çalışmamızın amacı, aile hekimliği araştırma görevlilerinde empati, iş doyumu düzeyini saptamak, empati düzeyinin iş doyumu düzeyiyle ilişkisini belirlemek, empati ve iş doyumu düzeyleriyle sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 8.11.2023-19.02.2024 tarihleri arasında Türkiye'deki üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde aile hekimliği uzmanlık öğrencisi olarak çalışan 347 hekimle yapılmıştır. Hekimlere sosyodemografik veri formu, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Jefferson Hekim Empati Ölçeğini içeren anket formu online olarak uygulanmıştır. Bulgular: Ankete, yaş ortalaması 29,6±5,7 yıl (min: 23, maks: 57) olan toplam 347 aile hekimliği uzmanlık öğrencisi katıldı. Katılımcıların % 40,6'sı (n:141) erkekti. Hekimlerin Minnesota İş Doyum Ölçeği (MİDÖ) toplam puan ortalaması 65,7±11,7 ile orta düzey iş tatminine sahip oldukları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Job Satisfaction and Empathy Skills of Family Medicine Residents Aim: The concepts of empathy, which plays a key role in communication, and job satisfaction, which directly affects the quality of the service provided, are of significant importance in the profession of medicine, where human relations are intense. The objective of our study was to determine the level of empathy and job satisfaction in family medicine research assistants, to ascertain the relationship between empathy level and job satisfaction level, and to determine the relationship between empathy and job satisfaction levels and sociodemographic variables. Material and Method: The study was conducted between 8 November 2023 and 19 February 2024, with 347 physicians working as family medicine residents in university and training research hospitals in Turkey. The questionnaire, which included sociodemographic data, the Minnesota Job Satisfaction Scale and the Jefferson Scale of Physician Empathy, was applied online. Results: A total of 347 family medicine residents with a mean age of 29.6±5.7 years (min: 23, max: 57) participated in the survey. 40.6% (n:141) of the participants were male. The physicians were found to have moderate job satisfaction with a mean total score of 65.7±11.7 on the Minnesota Job Satisfaction Scale (MJSS).