Pamuklu tekstil endüstrisi atıksularının ön arıtımı ve membran filtrasyon / fotokatalitik reaktör ile ileri arıtımının incelenmesi
Investigation of pre-treatment of cotton textile industry wastewater and advanced treatment with membrane filtration / photocatalytic reactor
  1. Tez No: 779304
  2. Yazar: TAYYAR TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SARIOĞLU CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sivas Organize Sanayi'nde bir pamuklu tekstil firmasından gerçek tekstil atıksuyu alınmıştır. Bu tekstil atıksuyuna önce koagülasyon-flokülasyonla ön arıtım yapılmıştır. Koagülasyon-flokülasyonla ön arıtımda; uygun koagülant, optimum doz, optimum zaman ve optimum pH bulunmuştur. Ardından bu şekilde ön arıtım yapılarak ileri arıtım için ön arıtılmış tekstil atıksuyu elde edilmiştir. Koagülasyon-flokülasyonla ön arıtılmış tekstil atıksuyu farklı basınçlarda; farklı NF ve farklı RO membranları kullanılarak arıtma verimleri incelenmiştir. Koagülasyon-flokülasyonla ön arıtılmış tekstil atık suyu fotokatalitik reaktörde farklı katalizörler kullanılarak arıtma verimleri incelenmiştir. Her birinde ayrı ayrı olmak üzere koagülasyon-flokülasyonla ön arıtım, NF ve RO ile ileri arıtım ve fotokatalitik reaktör ile ileri arıtım sonrası; pH, iletkenlik, kimyasal oksijen ihtiyacı, renk, bulanıklık, ve askıda katı madde değerleri ölçülmüştür. Gerçek tekstil atıksuyunun koagülasyon-flokülasyonla ön arıtımından sonra membran reaktör (NF ve RO) ile farklı basınçlarda (5-10-15-20 bar) arıtımı sonucu yüksek giderme verimine ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre %100 renk giderimi, %100 askıda katı madde (AKM) ve %100 KOİ (kimyasal oksijen ihtiyacı) giderimi elde edilmiştir. Koagülasyon-flokülasyonla ön arıtmanın ardından ZnO ve TiO2 katalizörleri ile fotokatalitik reaktörde ileri arıtım sonrası sistemin toplam renk giderimi % 99 ve kimyasal oksijen ihtiyacı giderimi % 94 olmuştur.
Özet (Çeviri)
Real textile wastewater was taken from a cotton textile company in Sivas Organized Industry. This textile wastewater was first pre-treated by coagulation-flocculation. In pre-treatment with coagulation-flocculation; suitable coagulant, optimum dose, optimum time and optimum pH were found. Then, pre-treatment was carried out in this way and pre-treated stock textile wastewater was obtained for further treatment. Textile wastewater pre-treated by coagulation-flocculation at different pressures; Purification efficiencies were investigated by using different NF and different RO membranes. In addition, the treatment efficiencies of textile waste water pre-treated by coagulation-flocculation were investigated by using different catalysts in the photocatalytic reactor. In addition, each separately, pre-treatment with coagulation-flocculation, advanced treatment with NF and RO, and post-treatment with photocatalytic reactor; pH, conductivity, COD, color, turbidity, and current values were measured. After the pre-treatment of real textile wastewater with coagulation-flocculation, very high removal efficiency was achieved as a result of treatment with membrane reactor (NF and RO) at different pressures (5-10-15-20 bar). According to these results, 100% color removal, 100% SS and 100% COD removal were obtained. After pretreatment with coagulation-flocculation, the total color removal of the system reached 99% and COD removal 94% after advanced treatment in the photocatalytic reactor with ZnO and TiO2 catalysts.