Contribution of Ventral pallidal cholinergic neurons to behavioral despair and fear learning
Ventral pallidal kolinerjik nöronların davranışsal çaresizlik ve korku öğrenmeye katkısı
- Tez No: 779310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ÜNAL, DOÇ. DR. DANIELA DR SCHULZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ventral Pallidum'un (VP) kolinerjik nöronları yoğun bir şekilde Bazolateral Kompleksini (BLA) ve Amigdala Merkez Çekirdeği'ni (CeA) innerve eder ve bu daha az ölçüde Stria Terminalis'in Yatak Çekirdeğine (BNST) yansır. Bazal ön beyin kolinerjik projeksiyonları, biliş ve açık hafıza ile ilgili olarak yoğun bir şekilde çalışılmış olmasına rağmen, bu nöromodülatör yolun efektif süreçlerdeki rolünü araştıran çok az çalışma vardır. Bu tezin amacı ventral pallidal kolinerjik nöronların davranışsal çaresizlik, kaygı ve korku öğrenmeye katkısını araştırmaktır. p75 nörotrofin reseptörü içeren hücrelere seçici bir immünotoksin olan 192 IgG saporin, kolinerjik nöronları ortadan kaldırmak için sekiz yetişkin erkek Wistar sıçanının VP'sine iki taraflı olarak enjekte edildi. Lezyonlu hayvanlar, zorunlu yüzme testi (FST), açık alan testi (OFT), yükseltilmiş artı labirenti (EPM), Morris su testi (MWM) ve Pavlovian korku koşullanmasında test edildi. Sonuçlar, VP kolinerjik projeksiyonların ortadan kaldırılmasının davranışsal çaresizlikte bir azalma, MWM'de kaçış süresi yükseldi ve korku koşullandırmasında donma tepkisinde azalma gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, VP kolinerjik nöronların ortadan kaldırılmasının, koşullu korku hafızasını bastırırken antidepresan bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. VP kolinerjik lezyonlar ayrıca hipokampüse bağlı uzaysal öğrenmede eksikliklere neden olur. Bu sonuçlar, VP kolinerjik nöronların klinik depresyon ve korkuyla ilişkili rahatsızlıklarda terapötik hedefler olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Cholinergic neurons of the Ventral Pallidum (VP) densely innervate the Basolateral Complex (BLA) and Central Nucleus of Amygdala (CeA), and to a lesser extent project to the Bed Nucleus of the Stria Terminalis (BNST). Although basal forebrain cholinergic projections have been heavily studied in relation to cognition and explicit memory, there are very few studies that investigate the role of this neuromodulatory pathway in affective processes. The purpose of this thesis is to investigate the contribution of ventral pallidal cholinergic neurons to behavioral despair, anxiety, and fear learning. 192 IgG saporin, an immunotoxin selective to cells that contain p75 neurotrophin receptor, was bilaterally injected into the VP of eight adult male Wistar rats to eliminate cholinergic neurons. Lesioned animals were tested in the forced swim test (FST), open field test (OFT), elevated plus maze (EPM), Morris water maze (MWM) and Pavlovian fear conditioning. The results reveal that the elimination of VP cholinergic projections exhibit a reduction of behavioral despair, increased escape latency in MWM, and diminished freezing response in fear conditioning. These results indicate that elimination of VP cholinergic neurons have an antidepressant effect, while suppressing conditioned fear memory. VP cholinergic lesions also lead to deficits in hippocampus-dependent spatial learning. These results suggest that VP cholinergic neurons can be therapeutic targets in clinical depression and fear-related disorders.