Die Türkische Gemeinde in Tirol:Gut integriert, oder eine ethnische Ökonomie?
Tirol'deki Türk toplumu:İyi entegre mi yoksa etnik bir ekonomi mi?
  1. Tez No: 779349
  2. Yazar: AYHAN KADIOĞLU (KURT ADAM)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL PFAFFERMAYR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, İşletme, Economics, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Innsbruck Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sonuçlar ve özet Tirol'de Türkler tarafından yönetilen şirketlerin analizi ile bu tez, Türklerin Avusturya'ya 1960'larda başlayan ve halen devam eden göçünü kısmen ele almaktadır. Bu hususa, örneğin göçmenlerin yerel işgücü piyasasına ve yerel topluma entegrasyonunun ortaya çıkardığı sorun alanlarından çok daha az önem verilmektedir. Yine de bu önemli bir konudur ve Avusturya'da göçmenler tarafından işletilen işletmelerin ekonomik büyümeye ve istihdama katkısı kesinlikle olumlu olduğundan, buna daha fazla dikkat edilmesi kesinlikle göçmenlere karşı daha olumlu bir yaklaşıma yol açacaktır. Çalışma, Bölüm 3'te yürütülen Tirol'deki Türk topluluğuna ait şirketlerin kapsamlı bir analizine ve Türk şirketlerinin yerel ekonomi ile karşılıklı bağımlılığının incelenmesine odaklanmaktadır. Veriler, Tirol'de bir şirket işleten Türk toplumunun 134 üyesiyle yapılan bir anketin yardımıyla elde edilen ampirik analiz için mevcuttu. Tirol'deki Türk şirketlerinin operasyonel özelliklerinin analizi, neredeyse tamamının henüz çok genç olan küçük veya mikro işletmeler olduğunu gösteriyor. Restoranların ve kebap tezgahlarının işletilmesinin önemli bir rol oynadığı şirketlerin çoğu gastronomi alanında faaliyet göstermektedir. İkinci en büyük şirketler grubu hizmet sektörüdür ve burada esas olarak inşaat sektöründeki ulaşım ve taksi ticareti ve hizmetlerine odaklanılmaktadır. Zanaat ve ticaret şirketleri daha az sıklıkla temsil edilmektedir. Esnaf arasında kuaförler ve ressamlar en yaygın temsilcilerdir ve ticaret büyük ölçüde gıda ticareti üzerinde yoğunlaşmıştır. Türkiye ekonomisindeki yönetim tarzı ve kurum kültürü doğrudan ankette ele alınmadı, ancak çok sayıda çalışma, Türk ve Ortadoğu kültürlerinde ataerkil bir yönetim tarzının hakim olduğu kendi grubunun korunması ve bunun önemini vurguladığını gösteriyor. . Tirol'deki Türk şirketleri, ortalama olarak nispeten yüksek oranda çalışanın şirket yöneticisiyle aile ilişkisi içinde olması nedeniyle bu zihniyetten etkileniyor.
Özet (Çeviri)
With an analysis of the companies in Tyrol run by Turks, this thesis deals with a partial aspect of the immigration of Turks to Austria, which began in the 1960s and is still ongoing. This aspect is given much less attention than, for example, the problem areas posed by the integration of immigrants into the local labor market and into local society. It is an important issue nonetheless, and paying more attention to it would certainly lead to a more positive approach to immigrants, as the contribution of immigrant-run businesses to economic growth and employment in Austria is certainly positive. The work focuses on a comprehensive analysis of the companies from the Turkish community in Tyrol, which is carried out in Chapter 3, and an examination of the interdependence of Turkish companies with the local economy. Data was available for the empirical analysis, which was obtained with the help of a survey of 134 members of the Turkish community who run a company in Tyrol. The analysis of the operational characteristics of the Turkish companies in Tyrol shows that almost all of them are small or micro-enterprises that are still very young. Most of the companies are active in gastronomy, with the operation of restaurants and kebab stands playing an important role. The second largest group of companies is the service industry, with the focus here being primarily on the transport and taxi trade and services in the construction industry. Craft and trading companies are less frequently represented. Among craftsmen, hairdressers and painters are the most common representatives, and trade is largely concentrated on the food trade. The management style and corporate culture in the Turkish economy were not discussed directly in the survey, but numerous studies show that a patriarchal management style dominates in Turkish and Middle Eastern cultures, which emphasizes the importance and the protection of one's own group. The Turkish companies in Tyrol are influenced by this mentality insofar as on average a relatively high proportion of the employees have a family relationship with the company manager.