Consumer attitudes toward video ads, impact of information quality, information source and brand favorability
Video reklamlara yönelik tüketici tutumları, bilgi kalitesi; bilgi kaynağı ve marka tercih edilebilirliğinin etkisi
  1. Tez No: 779348
  2. Yazar: YAVUZ SELİM ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE BAHAR TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dijital video reklamcılığı, şüphesiz tüketicilerin dijital yolculuklarının bir parçasıdır. Bu nedenle, tüketicilerin dijital deneyimlerinin nasıl etkilendiğinin incelenmesi gerekir. Bununla ilgili olarak, bu çalışma, argüman kalitesi, kaynak güvenilirliği, marka tercihi ve reklama yönelik genel tutumun hem marka hem de hat uzantıları için dijital video reklamların beğenilebilirliğini ve etkinliğini nasıl etkilediğini anlamak amacıyla, uyarlanmış bir Bilgi Benimseme Modeli kullanmıştır. İki ankete toplam 998 kişi tarafından yanıt verilmiştir. Araştırmanın doğası, bir hat uzantısından ünlü içeren ve ünlü içermeyen birer reklam, bir marka uzantısından da ünlü içeren ve ünlü içeremeyen birer reklam ile ikiye iki tasarımlı yarı deneysel bir tasarımı gerektirmiştir. Buna uygun olarak, bu araştırmada bu dört değişkenin de ölçümlerde kullanılabilecek güvenilir değişkenler olduğu, ancak küçük bir sınırlamanın geçerli olduğu sonucuna varılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre; Argüman kalitesi, kaynak güvenilirliği, marka tercih edilebilirliği ve reklama yönelik genel tutum, ünlü bir kişiyi içeren dijital video reklamların beğenisini ve ünlü bir kişiyi içeren dijital video reklamların etkisini, ayrı ayrı hipotezlerle etkileyen; istatistiksel olarak anlamlı değişkenlerdir. Ayrıca argüman kalitesi, marka tercih edilebilirliği ve reklama yönelik genel tutum, ünlü bir kişiyi içermeyen dijital video reklamlarının beğenisini ve ünlü bir kişiyi içermeyen dijital video reklamlarının etkisini, ayrı ayrı hipotezlerle etkileyen; istatistiksel olarak anlamlı değişkenlerdir.Grup içi bağımlı gruplar t-testi sonuçlarına göre ister hat uzantıları ister marka uzantıları olsun, ünlü bir kişiyi içeren reklamların, ünlü bir kişiyi içermeyen reklamlara göre hem reklam beğenilirliği hem de reklam etkisi açısından önemli bir farka sahip olduğu, ancak reklam beğenisine yönelik bazı sınırlamaların da ayrıca geçerli olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca gruplar arası bağımsız örneklem t testi sonuçlarına göre ise reklam etkinliği açısından uzantı türleri arasında önemli bir fark bulunurken, reklam beğenilirliği açısından böyle bir anlamlı farkın olmadığına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital video advertising is undoubtedly a part of consumers' digital journeys. Thus, it is worth to study how consumer's digital experience is affected. With regard to that, this study employed an adopted Information Adoption Model with an aim to understand how argument quality, source credibility, brand favorability, and general attitude towards advertising affects likeability and effectiveness of digital video ads both for brand and line extensions. Two surveys have been responded by a total of 998 people. Nature of the study required a semi experimental two-by-two design which entails a pair of ads with and without a celebrity from a line extension, as well as a pair of ads with and without a celebrity from a brand extension. In accordance with it, in this research it had been concluded all these four are reliable variables to be employed in measurements, while a small limitation applies. According to the results of multiple regression analyses; argument quality, source credibility, brand favorability and general attitude towards advertising are statistically significant variables that affect the likeability of digital video ads with celebrity appearance and also effectiveness on digital video ads with celebrity appearance, with separate hypotheses. Moreover, argument quality, brand favorability and general attitude towards advertising are statistically significant variables that affect the likeability of digital video ads without celebrity appearance and also effectiveness of digital video ads without celebrity appearance. Within group paired sample t-test results shows that ad pairs with celebrity appearances whether they are line extensions or brand extensions have significant difference in comparison to ad pairs without celebrity appearances in terms of both ad likeability and ad effectiveness while some limitations apply to ad likeability due to observed confounding effects. Lastly, between group independent samples t-test results indicate that while there is a significant difference between extensions with regard to ad effectiveness, no such significance is detected for ad likeability.