Güven(siz)lik ve mimarlık
(In)security and architecture
- Tez No: 779352
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ARDAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Mimarın her gün kullandığı tüm araç ve gereçler olmadan mimari pratiği hayal etmek zor. Temel konfor koşulları sağlanmadığı takdirde mimari pratiğin piyasada rekabet edebilmesi zordur. Elektrik olmadan, mimarlık ofisinin verimliliği binlerce kez düşebilir. Çağdaş mimari, farklı teknolojilere çok bağlıdır. Büyük ölçüde psikolojik ve fiziksel rahatlık koşullarına bağlıdır. Sürpriz, hem saldırı hem de savunma için önemli bir parametredir. Eğer mimar, yakındaki delikten gelen aslana şaşırırsa, mimarın mimari bilgisinden ne faydası olur? Planlamak için fazla zamanın olmadığı bir durumda ne olabilir? Planlama mümkün olmadığında mimari nasıl davranır? Tezin yazarı, aslan sorununa farklı sığınak türleri ile cevap vermiştir. Ancak aynı problem bu tezin yöneticisine sunulduğunda, aslanın etrafına bir kafes çizmiştir. Bu araştırmayı yapma fikri, genellikle üniversitelerde düşünülen“akademik”mimarlık ile mimarlık pratiğinde mevcut olan gerçek tehditler, riskler ve tehlikeler arasındaki çakışma deneyiminden gelmiştir. Hukuk ve adalet sistemlerinin barış, siyasi otorite ve hakimiyet bağlamı, mimarlık okulu projelerinin çoğunda mevcut olan önsel tasarım koşullarıdır. Sorun şu ki, tasarım ve inşaat için bu koşullar, günümüzde dünyanın birçok yerindeki durumla büyük ölçüde uyumsuzluk göstermektedir. Hazırlanacak yeterli yer ve zaman olmadığında ve geleneksel araçların tümü mevcut olmadığında mimari tasarım nasıl gerçekleşir? Güvensizlik sorunu, devlet sisteminin planlama ve tasarıma izin verecek kadar güvenli olmadığı coğrafyalarda sürekli olarak ortaya çıkmaktadır. Mimarlığın günümüzde okulların çoğunda öğrenildiği şekilde inşa edilmesi ve tasarlanması birçok yerde neredeyse imkansızdır. Meşhur mimarların eserleri, devasa projeler, mühendis toplulukları, bu küresel inşaat endüstrisinde çağdaş bir mimarlık geleneğidir. Gerçek şu ki, ana akım mimari trendler, barışçıl ve istikrarlı ortamlarda gerçekleşiyor. Buradan, mimarlığın güvensiz bir alanda gerçekleşip gerçekleşemeyeceği sorusu baş gösteriyor. Mimarlığın gerçekleşmesi için barış ve istikrar şart mıdır? Bir mimari tasarımın oluşturulması ve inşa edilmesi için gereken süre, çevredeki koşullara da bağlıdır. Müzede müdahale amaçlı yapılan tasarım süreci, ormanda hayatta kalmak için yapılan geçici barınak tasarımından farklı olacaktır. Bir mimarın tasarladığı ve inşa ettiği genel bağlam, mimari tasarımdaki yaratıcı an üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olabilir. „Büyük inşaatçılar heykel ve mimari arasında hiçbir sınır çizmezler.“ (Rudofsky B. 1964) Aksine büyük inşaatçılar binalarının performansıyla ilgilenirler. Geometrik yasalardan ve yapı malzemelerinin özelliklerinden oluşan kendine özgü dil dışında heykel yoktur. Kale inşaatçıları, büyük mezar inşaatçıları, gerçek saldırı, kuşatma ve soygun tehditleriyle çok ilgiliydi ve bu düşünceler aslında ana şekillendirici güçtü. Kalenin nostaljik görünümü, tasarımcı ve inşaatçının romantik algısına yanlış bir şekilde ilham verebilir (eğer ikisi o zamanlar ayrılabilir olsaydı) ve odağı mimari tasarım ve inşaat teknolojileri kullanılarak çözülmesi gereken çok ciddi sorun ve sorunlardan uzaklaştırabilir. Kalenin yapımcısı da mimari veya heykel ile ilgili değildi, sadece hem inşaatın hem de binanın performansının verimliliğini en üst düzeye nasıl çıkaracağı ile ilgileniyordu. Dünyanın yanlış algılanması, sistemin gerçekliğinin yanlış anlaşılması, çevrenin, olguların, faktörlerin ve paydaşların yanlış okunması, mimarın, tasarımcının veya araştırmacının belirli bir projenin zorluklarını kapsamlı, kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde çözmesini engeller. Tez, mimarlık bilimi içindeki koruma arayışından, patolojinin tasarım süreci üzerindeki etkisinden kaçınmak için bir strateji arayışına dönüşmüştür. Mimarın güvenliğinin ve bağlamının tehlikede olduğu bir durumda, geriye kalan tek etik, mimarın kendisinin güvensizliği ile ilgilidir. Yaşam tehlikede olduğunda, tek etik, özne ile ölümden kaçması arasındaki ilişkidir. Açıkça güvensiz bir bağlamda, özgür, yaratıcı mimari tasarım eyleminden önce, mimarların kendi fobileriyle ilişkisinin tüm etiği bulunur. Sonuçlarında çarpıcı farklılıklar olan tamamen farklı iki mimari tepki ve ikisi de aynı sorunu çözümuştur. Her iki yaklaşım da sorunu çözüyor, ancak sığınak durumunda, mimar ancak hareket özgürlüğünden vazgeçtiğinde güvendeydi. Kafes Aslan'ın sorununu çözmüş ve mimar özgür kalmıştır. Bu, mimari tasarımda bireysel niyetlilik ve içgüdülerin birincil role sahip olduğu anlamına mı geliyor? Belirli bir duygusal durum, tüm tasarım sürecinden tamamen önce mi geliyor? „Mimari, bina tarafından kışkırtılan bazı merkezi kaygılara şiddetli tepkinin olumlu versiyonu değil mi? Ve bu kaygı, yasa dışı olarak ele geçirilen bir şeyin üzerinde binanın yapıldığı şüphesine dayanmıyor mu?”(Kunze 2011) Yerellik, mimarlığın varoluşunun ta içinde mevcuttur. Mimari nesne her zaman, kalıcı veya geçici olarak belirli bir coğrafi konuma bağlıdır. Yılan zaten Cennet Bahçesi içinde yerel ve kaçınılmaz bir unsurdu. (Kunze, 2011) Mimar ilk başta bir davetsiz misafirdir. Değişimi ateşlemek, mevcut durumu bozmak üzeredir. Sınırsız hayatta kalma ve tahakküm arzusu ile mevcut sınırlı kaynaklar arasındaki sürekli dengesizlik, her zaman yeni çatışmalar için olasılıklar üretecektir. Mimarlık, saklanma, mahremiyet koşulları yaratır - şeyleri görünmez kılar, koparır, böler, küresel gerçekliği sınırlar ve bilincin dış dünyadan tamamen ayrılmasını sağlamak için şekillendirilmiş minyatür dünyalar yapar. Güvenli mekan yalnızca insanlar için değil tüm canlılar için önem taşıyan bir unsurdur. Doğadaki tüm yaratıklar kendi güvenlikleri için ya doğal sığınaklara sığınırlar, ya da kendileri güvenli strüktürler inşa ederler. Örneğin kuşlar yavrularını yırtıcılardan korumak için yüksek yerlere yuvalar yaparlar, kıyılarda yaşayan kunduzlar su baskınlarından korunmak için barajlar inşa ederler, rakunlar yavrularını kazdıkları tünellerde saklarlar. İnsan da doğaya bakarak önce pek çok hayvanın da kullandığı mağaralara sığınmıştır.
Özet (Çeviri)
The idea of doing this research came from the layer of conflict between 'academic' architecture usually thought of in universities and the real threats, risks and dangers present in architectural practice. The forms of law and justice, the peace of political authority and dominance are the present a priori design conditions achieved by architectural school projects. The problem is that these conditions for design and construction are largely incompatible with the situation in many parts of the world today. How does architectural design end up when there is not enough space and time to be ready and it is not in traditional use? The problem of insecurity will allow it to continually arise in geographies where the state system is too insecure to plan and do. It is nearly impossible for architecture to be built the way schools are learned today and designed in many places. Works of famous architects, huge projects, engineering societies, this global construction is a contemporary architectural tradition. The truth is that mainstream architectural trends take place in peaceful and meeting environments. Here, the question arises whether architecture can take place in a place where they live. Is peace and stability a condition for the realization of architecture? The time required to construct and construct an architectural design also depends on the surrounding structure. The intervention design process in the museum will be different from the temporary shelter design for survival in the forest. The general context in which an architect designs and builds may have a build on a creative one in his architectural design. „Great builders draw no boundaries between sculpture and architecture.“ (Rudofsky B. 1964) The aim is that great builders are concerned with the performance of their buildings. There is no sculpture other than language created by geometrical laws and building materials. Castle builders, great tomb builders, attack was very concerned with real, siege and predator threats, and this depth was actually the main shaping force. The nostalgic look of the castle can falsely inspire a romantic perception of the guardian and the builder (if the two don't like the times) and can be distracted from the very serious issues and problems needed by using focused architectural design and construction technologies. The builders of the fort were also not concerned with architecture or sculpture, they were simply concerned with both the construction and how to maximize building dimensions. Misperception of the world, misunderstanding of the reality of the system, misreading of the environment, facts, factors and stakeholders prevent the architect, designer or researcher from solving the challenges of a particular project in a comprehensive, permanent and sustainable way. The thesis has evolved from a search for conservation within architectural science to a search for a strategy to avoid the impact of pathology on the design process. In a situation where the safety and context of the architect is at stake, the only remaining ethics concerns the distrust of the architect himself. When life is in danger, the only ethics is the relationship between the subject and his escape from death. In an obviously insecure context, before the free, creative act of architectural design precedes the whole ethics of architects' relationship to their own phobias. It is difficult to imagine architectural practice without all the tools and equipment that the architect uses every day. If basic comfort conditions are not provided, it is difficult for architectural practice to compete in the market. Without electricity, the efficiency of the architectural office can drop thousands of times. Contemporary architecture is very dependent on different technologies. It largely depends on the conditions of psychological and physical comfort. Surprise is an important parameter for both attack and defense. If the architect is surprised by the lion coming from the nearby hole, what use is the architect's knowledge of architecture? What can happen in a situation where you don't have much time to plan? How does architecture behave when planning is not possible? The author of the thesis answered the lion problem with different types of shelter. But when the same problem was presented to the mentor of this thesis, she drew a cage around the lion. Two completely different architectural responses with striking differences in their results, and both solving the same problem. Both approaches solve the problem, but in the case of the bunker, the architect was safe only when he gave up his freedom of movement. The cage solved Lion problem and the architect was freed. Does this mean that individual intentionality and instincts play a primary role in architectural design? Does a particular emotional state completely precede the entire design process? „Isn't architecture the positive version of the violent reaction to some central concern provoked by the building? And isn't this concern based on the suspicion that the building was built on something illegally seized?”(Kunze 2011) Locality is present in the very existence of architecture. The architectural object is always permanently or temporarily attached to a particular geographical location. The serpent was already a local and inevitable element in the Garden of Eden. (Kunze, 2011) The architect is an intruder at first. Igniting change is about to disrupt the current situation. The constant imbalance between the unlimited desire for survival and domination and the limited resources available will always generate possibilities for new conflicts. Architecture creates conditions of hiding, of privacy – making things invisible, tearing apart, dividing, limiting global reality and making miniature worlds shaped to allow consciousness to be completely separated from the outside world. A safe place is an important element not only for humans, but also for all living things. All creatures in nature either take refuge in natural shelters for their own safety or build safe structures themselves. For example, birds build nests in high places to protect their young from predators, beavers living on the coast build dams to protect them from flooding, raccoons hide their young in tunnels they dig. By looking at nature, human first took shelter in caves used by many animals.“The classical literature on cognitive science sees people's problem solving as an information-processing activity, and problem solvers as an information-processing system.”(Restrepo 2004) Design is often presented as a problem-solving process. Sometimes it is described as a decision-making process. However, these concepts are escapes the essence of design, which is about the evolution of the idea that occurs throughout the process.The definition should focus on structuring and shaping the problem rather than just reacting to a problem.The solution directly depends on how the problem is structured, observed, understood. While focusing on the solution part of the problem, the problem's structure, the definition of the problem are essential to the entire solving process. What is the problem? Is it something that stops a natural, expected flow of events? Something happens as expected that distorts the subjective reality? In any case, the problem, the threat, the danger - all of these are subjective categories and are valid or incomplete to describe the design process. cannot be taken as trace information. The problem must be investigated and defined. The problem must be tested and questioned. The primary cause of the problem needs to be identified. The answer to these questions, as well as the conclusion of this doctoral thesis, is as follows: „the problem is no longer fixing and limiting the territory, but allowing circulation to take place... sifting out the good and the bad, ensuring that everything is in constant motion, constantly in motion, from a constant point going to the other… the dangers inherent in this circulation will thus be removed." (Foucault 2009) In a design context, this means not making any decision for the ideal solution, but absorbing and processing relevant information so that the decision naturally emerges with the surplus product. The architect's task will be to gather and organize information so that solutions emerge spontaneously. The decision-making process must be based on a constant reorganization of the relevant information collected continuously so that even the moment of final decision-making does not occur. The decision must emerge as the plus product of the alternating cycle between information gathering and analytical processes. Thus, the decision-making process becomes a decision-making process and is reduced to two clear questions: What counts as relevant information? and, How is relevant information processed together?