Endüstriyel barınma nesneleri
Livable industrial objects
- Tez No: 720516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLERTAN AKYÜZLÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
İnsan, hayatını devam ettirebilmesinin önünde engel oluşturan, tehlike ve güvensizlik yaratan koşullardan korunmak, tüm işlevlerini ve ilişkilerini rahat bir ortam içinde sürdürebilmek için“barınmak”durumundadır. Nüfus artışına ve kısıtlı kaynaklara rağmen, modern barınma mekânlarına sahip olmanın yolu endüstriden geçmektedir. Dolayısıyla“barınma”ve“endüstri”ilişkisinin en üst düzeyde görüldüğü“nesneler”üzerine araştırma yapmak, bu çalışmanın temel amacını oluşturur. Geleneksel yöntemlerden farklı olarak endüstriyel yöntemleri, konut üretim sürecine uyarlamaya çalışırken iki ana akımdan bahsetmek mümkündür. Birinci akım (parça yaklaşımı), nihai konut tasarımının değişkenliğine izin veren, kombinasyon kurallarına sahip, standart bir eleman seti olarak bina bileşenlerinin fabrikalarda üretimine dayanmaktadır. İkinci akım (bütün yaklaşımı) ise, arabanın seri üretimine benzer bir süreç olarak önceden belirlenmiş çeşitli varyasyonlarda komple binanın endüstriyel üretimine dayanmaktadır. Çalışmada, ikinci akıma, arabanın seri üretimine benzer bir süreç olarak önceden belirlenmiş varyasyonlarda komple binanın endüstriyel üretimine odaklanılmıştır. Bu yapılar,“Endüstriyel Barınma Nesneleri”olarak tanımlanmış, çalışmanın hipotezi olarak ele alınmıştır. Çalışma, geçmişe yönelerek barınma amaçlı yapıların endüstrileşme serüvenini sorgular. Barınma amaçlı yapıların endüstrileşmesinde, geleceğe yönelik neyin nasıl yapılması gerektiği üzerine kurgulanacak çalışmalar için zemin oluşturma gayretindedir.
Özet (Çeviri)
A person has to“livable”in order to be protected from conditions that prevent him from continuing his life, creating danger and insecurity, and to maintain all his functions and relationships in a comfortable environment. Despite the increase in population and limited resources, the way to have modern accommodation places passes through industry. Therefore, the main purpose of this study is to conduct research on“objects”in which the relationship between“livable”and“industry”is seen at the highest level. It is possible to talk about two main trends while trying to adapt industrial methods to the housing production process, unlike traditional methods. The first stream (part approach) is based on the in-house production of building components as a standard set of elements with combination rules that allow for the variability of the final housing design. The second stream (whole approach) is based on the industrial production of the complete building in various predetermined variations, a process similar to the mass production of the car. The study focuses on the second stream, the industrial production of the complete building in predetermined variations, as a process similar to the mass production of the car. These structures were defined as“Livable Industrial Objects”and were considered as the hypothesis of the study. The study questions the industrialization adventure of housing buildings by turning to the past. In the industrialization of housing-purpose buildings, it strives to lay the groundwork for studies that will be built on what should be done for the future.