Üriner inkontinanslı çocuklarda diyafram kas fonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of diaphragm muscle function in children with urinary incontinence
  1. Tez No: 779364
  2. Yazar: SÜMEYRA GÖLGELİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, üriner inkontinans semptomuna sahip alt üriner sistem disfonksiyonlu çocukların sağlıklı çocuklara göre solunum inspiratuar kas kuvveti ve yaşam kaliteleri kaşılaştırılması ve Dinamik Nöromüsküler Stabilizasyon (DNS) yötemiyle de diyafram kasının solunuma katkısı, postüral stabilizasyona katkısı ve postüral stabilizasyonda aktif diyafram solunumu fonksiyonelliğinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. Çocuk üroloji kliniğine başvuran 49 üriner inkontinans semptomuna sahip alt üriner sistem disfonksiyonlu ve 49 sağlıklı çocuk dahil edildi. Çocukların sosyodemografik özellikleri sorgulandı. Çocukların yaşam kaliteleri Üriner İnkontinanslı Çocuklarda Yaşam Kalitesi Ölçeği ile, semptom şiddetleri İşeme Bozuklukları Semptom Skoru Anketi ile, solunum inspiratuar kas kuvveti POWER breathe K5 ile, diyafram kasının değerlendirilmesi Dinamik Nöromüsküler Stabilizasyon (DNS) yöntemiyle ile değerlendirildi. Her iki gruptaki çocuklar fiziksel özellikler açısından benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare respiratory inspiratory muscle strength and quality of life in children with lower urinary tract dysfunction and urinary incontinence symptoms with those in healthy children, and the contribution of the diaphragm muscle to respiration, its contribution to postural stabilization, and the functionality of active diaphragm breathing in postural stabilization with the Dynamic Neuromuscular Stabilization (DNS) method. The study included 49 healthy and 49 children with lower urinary dysfunction and urinary incontinence symptoms who applied to the pediatric urology clinic. The sociodemographic characteristics of the children were investigated. Children's quality of life was evaluated with the Quality of Life in Children with Urinary Incontinence Scale. Their symptom severity was evaluated with the Voiding Disorders Symptom Score Questionnaire, their respiratory muscle strength was evaluated with POWER breathe K5, and the diaphragm muscle was evaluated with the Dynamic Neuromuscular Stabilization (DNS) method. Children in both groups were similar in terms of physical characteristics (p>0.05).