Kronik solunum yolu hastalığı olan bireylerde üriner inkontinans semptomları ile konuya ilişkin bilgi ve farkındalığın incelenmesi
Investigation of urinary incontinence symptoms and related knowledge and awareness in individuals with chronic respiratory disease
- Tez No: 779385
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kronik Solunum Yolu Hastalığı Olan Bireylerde Üriner İnkontinans Semptomları ile Konuya İlişkin Bilgi ve Farkındalığın İncelenmesi Bu araştırmanın amacı, kronik solunum yolu hastalığına (KSYH) sahip bireylerde üriner inkontinans (Üİ) semptomları ile Üİ'ye yönelik bilgi ve farkındalığın benzer yaş grubundan KSYH'si olmayan kontrol grubu ile karşılaştırılarak araştırılmasıdır. Çalışmaya, bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Göğüs Hastalıkları Polikliniğine Kasım 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında başvuran 84 KSYH'li hasta ile 78 KSYH'si olmayan refakatçi olmak üzere toplam 162 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların fiziksel ve sosyodemografik özellikleri, sigara alışkanlıkları, kullandıkları ilaçlar ve komorbid durumları kaydedilmiştir. KSYH semptomları (Nefes Darlığı, Öksürük ve Balgam Ölçeği: BCSS ve KOAH Değerlendirme Anketi: KDT), Üİ varlığı, şiddeti, frekansı, tipi ve günlük yaşama etkileri (Uluslararası İnkontinans Konsültasyon Sorgulama Anketi-Kısa Form: ICIQ-SF; Ürogenital Distres Envanteri: ÜDE-6 ve İnkontinans Etki Anketi: İEA-7) sorgulanan katılımcıların Üİ konusundaki bilgi ve farkındalık düzeyleri İnkontinans Kısa Testi (İKT) ve Prolaps ve İnkontinans Bilgi Anketi-Üİ (PİBA-Üİ) formu ile değerlendirilmiştir. Ayrıca katılımcılara Üİ konusunda tedavi arayışında olup olmadıkları ve nedenleri üzerine sorular sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the symptoms, knowledge, and awareness of urinary incontinence (UI) in patients with chronic respiratory diseases (CRD) in comparison to the control group without CRD. In this study, a total of 162 volunteer participants composed of 84 patients with CRD who applied to the Pulmonary Diseases Clinic of a Training and Research Hospital from November 2020 to June 2021, and 78 companions without CRD were included. Physical and sociodemographic characteristics, smoking habits, medications, and comorbidities of the participants were recorded. The participants were questioned regarding the symptoms of CRD (Breathlessness, Cough, and Sputum Scale: BCSS and COPD Assessment Test: CAT); presence, severity, frequency, type of UI (International Incontinence Consultation Questionnaire-Short Form: ICIQ-SF); and its effects on daily life (Urogenital Distress Inventory: UDI-6 and Incontinence Impact Questionnaire: IIQ-7). Their level of knowledge and awareness regarding UI were evaluated with the Incontinence Quiz (IQ) and Prolapse and Incontinence Knowledge Questionnaire-UI (PIKQ-UI). In addition, the participants were questioned regarding seeking treatment about UI.