Investigation of spectroscopic and electronic properties of 2-hydroxyacetophenone methanesulfonylhydrazone by DFT method
2-hydroxyacetophenonemethanesulfonylhydrazone bileşiğinin spektroskopik ve elektronik özelliklerinin DFT metoduyla incelenmesi
- Tez No: 779387
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ALYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalıĢmasında daha önce Saliha Alyar tarafından sentezi gerçekleĢtirilen 2-hydroxyacetophenone methanesulfonylhydrazone sülfonamit bileĢiğinin kuantum kimyasal hesaplamaları yapılmıĢtır. Öncelikle yedi farklı konformasyona sahip olan bu bileĢiğin minimum enerjili yapısı seçilmiĢ ve yapısı DFT B3LP/6-311++g (d, p) metoduyla optimize edilmiĢtir. Daha sonra 2-hidroksiasetofenon metansülfonilhidrazonun spektroskopik (1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR gibi) ve elektronik özellikleri teorik olarak incelenmiĢtir. ÇalıĢılan bileĢiğin titreĢim frekanslarının hesaplamaları sonucunda teorik değerlerin deneysel değerlerle uyumlu olduğu görülmüĢtür. Ayrıca 2-hidroksiasetofenon metansülfonilhidrazon bileĢiğinin HOMOLUMO moleküler orbital enerjileri, doğrusal olmayan optik (NLO) özellikleri (polarizebilite, ilk hiperpolarize edilebilirlik gibi) ve moleküler elektrostatik potansiyeli (MESP) incelenmiĢtir. Hesaplamalar sonucunda incelenen bileĢiğin HOMO ve LUMO orbitalleri arasındaki enerji bant aralığı 4.65 eV ve ilk statik hiperpolarize edilebilirlik 4674.7*10-33esu (yaklaĢık olarak üreden 12.34 kat daha büyük) olarak bulunmuĢtur. Tüm hesaplamalar DFT/B3LYP/6-311++G (d, p) teori seviyesi ve Gaussian 09, Gauss View 5.0 paket programları kullanılarak yapılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, quantum chemical calculations of the 2-hydroxyacetophenone methanesulfonylhydrazone sulfonamide compound, which was previously synthesized by Saliha Alyar, were made. First of all, the minimum energy structure of this compound, which has seven different conformations, was selected and its structure was optimized by the DFT B3LP/6-311++g (d, p) method. Then, the spectroscopic (such as 1H-NMR, 13C-NMR and FT-IR) and electronic properties of 2-hydroxyacetophenone methanesulfonylhydrazone were theoretically investigated. As a result of the calculations of the vibration frequencies of the studied compound, it has been seen that the theoretical values are compatible with the experimental values. In addition, HOMOLUMO molecular orbital energies, nonlinear optical (NLO) properties (such as polarizability, first hyperpolarizability) and molecular electrostatic potential (MESP) of 2-hydroxyacetophenone methanesulfonylhydrazone were investigated. As a result of the calculations, the energy band gap between the HOMO and LUMO orbitals of the investigated compound was 4.65 eV and the first static hyperpolarizability was 4674.7*10-33esu (approximately 12.34 times larger than urea). All calculations were made using DFT/B3LYP/6-311++G (d, p) theory level and Gaussian 09, Gauss View 5.0 package programs.