Investigation of protein corona formation on biodegradable nanocarriers
Biyobozunur nanotaşıyıcılarda protein korona oluşumunun incelenmesi
- Tez No: 779396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU İYİSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Biyobozunur nanotaşıyıcı sistemler kemoterapötik ilacın salımını daha uzun bir süreye yayarak terapötik etkinin artmasını sağladığından ilaç taşıyıcı sistemler için önemli araçlardır. Fakat bu sistemlerin en önemli zorluğu, nanotaşıyıcıların intravenöz şekilde vücuda enjekte edilmesiyle plazma proteinlerinin yapışarak nanotaşıyıcıların yüzeyi etrafındaki tabaka olan protein koronanın (PC) oluşumudur. PC yapısı, nanotaşıyıcıların vücuttaki kaderini belirlediği için bu yapıyı oluşturan proteinlerin kapsamlı bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, iki farklı biyobozunur nanopartikül olan PLGA ve PCL nanopartiküllerinin kuvvetli bağlı protein korona (HPC) yapısındaki proteinlerinin belirlenmesine odaklanılmıştır. Bu amaçla, miniemülsiyon/çözücü buharlaştırma yöntemiyle farklı PLGA ve PCL nanopartikülleri sentezlendi; ardından dinamik ışık saçılımı (DLS), elektroforetik ışık saçılımı (ELS) ve elektron mikroskobu ile karakterizasyonları yapıldı. Daha sonra PLGA ve PCL nanoküreleri PC yapısının oluşması için insan plazması ya da FBS ile muamele edildi. Buna takiben, nanoküreler yüzeyinde oluşan PC yapısındaki proteinlerin analizi, sodyum dodesil sülfat poliakrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE) ile yapıldı. Ayrıca HPC yapısındaki proteinler, sıvı kromatografi-kütle spektrometrisi (LC-MS) ile belirlendi ve fonksiyonlarına göre gruplandırıldı. Ayrıca önemli bir kemoterapötik ilaç olan doksorubisin hidroklorür, PLGA nanokürelerinin içine enkapsüle edilmiştir. İlaç enkapsüle edilmiş nanoküreler, DLS ve ELS ile karakterize edildi. Ardından insan plazması ya da FBS ile muamele edilerek ilaç enkapsüle edilmiş nanokürelerin yüzeyinde PC yapısı oluşturuldu. PC'nin PLGA nanokürelerinin ilaç salım davranışı üzerindeki etkisi, fizyolojik ortamı taklit etmek için kritik bir pH değeri olan pH 7.4'te araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Biodegradable nanocarrier systems are significant tools for drug delivery systems since they enable prolonging the therapeutic effect of the chemotherapeutic drug by extending the release over a longer period of time. However, the most significant challenge of these systems is the protein corona (PC), the layer formed around the surface of nanocarriers by the adhesion of plasma proteins when nanocarriers are injected into the body intravenously. Since the PC structure identifies the nanocarriers' destiny in the body, it is required to be analyzed the proteins that form the PC structure comprehensively. In this study, proteins found in the hard protein corona (HPC) structure of two different biodegradable nanospheres (NSs), poly(lactide-co-glycolide) (PLGA) and polycaprolactone (PCL) NSs, were identified. For this purpose, distinct PLGA and PCL nanoparticles (NPs) were fabricated by miniemulsion/solvent evaporation method, followed by the characterization by electron microscopy, dynamic light scattering (DLS) and electrophoretic light scattering (ELS). Subsequently, PLGA and PCL NSs were treated with human plasma or FBS to form PC structure. Proteins in PC structures were analyzed by sodium dodecyl sulfate polyacrylamide gel electrophoresis. Furthermore, each protein in the HPC structure were identified by liquid chromatography-mass spectrometry (LC-MS) and grouped according to their functions. Moreover, doxorubicin hydrochloride, a significant chemotherapeutic drug, was encapsulated into PLGA NSs. Drug encapsulated NSs were characterized by DLS and ELS. Afterward, the PC structure around the surface of drug encapsulated NSs was formed by treating with human plasma or FBS. The impact of the PC on the drug release behavior of PLGA NSs was investigated at pH 7.4, a critical pH value to mimic the physiological environment.