Atıksulardan canlı mikroorganizmalar yardımıyla ağır metal biyoremediasyonu
Bioremediation of heavy metals via living microorganisms from synthetic wastewater
  1. Tez No: 779397
  2. Yazar: YAŞAR EMRE TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Microbiology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada kirletilmiş sularda bulunan ağır metallerin canlı mikroorganizmalar aracılığıyla biyoremediasyonu araştırılmıştır. Bu amaçla ekstrem şartlarda yaşayan ve hızlı gelişen mikroorganizma türlerinin kullanılmasının atık sularda bulunan ağır metalleri arıtmada etkili olacağı düşünülmüştür. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bulunan tarihi eserlerin taş yüzeyinden alınan örneklerde 20 civarında bakteri ve mantar türü gözlemlenmiş ve yapılan bu araştırmada çok hızlı gelişme gösteren Penicillium jensenii ve Penicillium frequentans mantar türleri ile biyoremediasyon çalışmaları yapılmıştır. Penicillium jensenii ve Penicillium frequentans, taşın mineralojik yapısındaki demir, mangan, potasyum gibi elementleri enzimatik reaksiyon ile yapısına katarak yaşamlarını sürdürürler. Araştırmada mantar türlerinin biyoremediasyon yöntemi ile ağır metallerin adsorbsiyon, mikrobiyal özütleme ve mineralizasyon aşamalarıyla arıtımını göstermek amaçlanmıştır. Yapılan ön denemelerde demir(II) sülfat, alüminyum sülfat, bakır(II) sülfat bileşiklerindeki ağır metallerin sabit konsantrasyonlarda, farklı pH'lara ve besiyeri konsantrasyonlarındaki değişimlere göre arıtılması ve biyoremediasyonu çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucunda demir(II) sülfat, alüminyum sülfat, bakır(II) sülfat bileşiklerindeki ağır metallerin giderim verimi %60-95 arasında bulunmuştur. Bunun yanı sıra mantarın en çok demir (II) sülfat çözeltisi içerisinde büyüme gösterdiği bakır elementinin ise kullanılan mantar için uygun bir ağır metal olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the bioremediation of heavy metals in polluted waters by living microorganisms was investigated. For this purpose, it is thought that the use of microorganism species that live in extreme conditions and grow rapidly will be effective in the purification of heavy metals in wastewater. Around 20 bacterial and fungal species were observed in the samples taken from the stone surface of historical artifacts at Yıldız Technical University, and bioremediation studies were carried out with Penicillium jensenii and Penicillium frequentans fungi species, which show very rapid development in this research. Penicillium jensenii and Penicillium frequentans sustain their lives by adding elements such as iron, manganese and potassium in the mineralogical structure of the stone to their structure by enzymatic reaction. In the research, it was aimed to show the purification of heavy metals by the bioremediation method of fungal species by adsorption, microbial extraction and mineralization stages. In the preliminary experiments, purification and bioremediation of heavy metals in iron(II) sulfate, aluminum sulfate, copper(II) sulfate compounds at constant concentrations, at different pHs and changes in medium concentrations were studied. As a result of the analysis, the removal efficiency of heavy metals in iron(II) sulfate, aluminum sulfate, copper(II) sulfate compounds is in the range of 60-95%. In addition, it was observed that the copper element, in which the fungus grows most in iron (II) sulfate solution, is not a suitable heavy metal for the fungus used.