Kumaş tutumunun ölçülebilir kumaş özelliklerinden tahminlenmesi üzerine bir araştırma
Research on the prediction of fabric handle from measurable fabric properties
  1. Tez No: 202668
  2. Yazar: VİLDAN SÜLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu aratırmada ilk önce tutumla ilgili ve literatürde yaygın olarak kullanılan ngilizcesözcüklerin derlenmesine ve bunlara uygun Türkçe karılıklar bulunmasına çalıılmıtır. Eldeedilen kelimelerin varsa literatürdeki açıklamaları Türkçe'ye çevrilmi ya da Türkçe sözlükaçıklamaları çalımada yer almıtır. Subjektif deerlendirmeler için basit ve pratiktekullanılabilir yöntemler ortaya konarak subjektif deerlendirme yöntemleri standart halegetirilmeye çalıılmıtır. Türkiye'de üretilen yünlü ve yün/polyester karıımı erkek takımelbiselik kumalar temin edilerek, yapılan fiziksel ve mekanik ölçümlerin yanı sıragerçekletirilen subjektif deerlendirmelerle söz konusu kumalara ait geni bir veri tabanıhazırlanmıtır.Tutumu en çok etkileyen parametrelerden biri olarak görülen ve henüz standart ölçümyöntemi bulunmayan yüzey pürüzlülüünü objektif olarak ölçebilmek amacıyla, daha öncetekstillerde denenmemi ve daha çok metal sektöründe kullanılan bir yüzey pürüzlülük ölçerikullanılarak kuma yüzey özellikleri incelenmitir. Dier objektif ölçümlerin yanı sıra,kumala ilgili birçok parametreyi aynı anda ölçmek amacıyla yapılan halkadan çekme testisonuçları ve yüzey özelliklerine ait sonuçlar kullanılarak, tutumun objektif olarak ölçülebilirkuma özelliklerinden tahminlenmesinde parametre sayısının azaltılıp azaltılamayacaıaratırılmıtır. KESF ve FAST gibi pahalı objektif ölçüm sistemlerine sahip olmadan basitlaboratuvar testleri ile tutumun objektif olarak ve daha az parametre ile tahminlenmesi içinçalımalar yapılmıtır.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, commonly used English words associated with fabric handle havebeen compiled and their appropriate meanings of them in Turkish are offered. Aftercompilation, explanations of these words , if exists in literature,have been translated intoTurkish, otherwise their meanings given in a Turkish dictionary are presented in this study.Basic and practical methods for subjective evaluations are defined to standardize subjectiveevaluation methods. 100% wool and wool/poliester blend worsted men?s suiting fabrics,produced in Turkey, have been collected and physical and mechanical measurements beencarried. After subjective evaluations of specimen fabrics, a detailed database about thespecimens have been prepared.We used a surface roughness tester especially employed in metal industry which have notbeen tried on textiles so far to measure surface roughness parameters objectively. Surfaceroughness is the most important parameter that affects fabric handle and yet there is nostandart measurement method for this parameter. Besides other objective measurements, a testmethod based on extraction from a nozzle, whose aim is to measure simultaneously more onethan one parameter related to fabric properties, was applied and surface properties wereexamined. The results of these objective measurements were used to investigate thepossibility of decreasing the number of parameters for the prediction of fabric handle fromobjectively measurable fabric properties. We have carried out measurements and evaluationsby using simple laboratory tests to predict fabric handle objectively to decrease the number ofparameters instead of having expensive testing systems such as KESF and FAST.