Sanandaj-Sirjan kuşağının depremselliği ve tektonik özellikleri, Zogros bindirme kuşağı ile ilişkisi
The Seismicity and tectonic features of Sanandaj-Sirjan zone and its relation with Zagros thrust belt
- Tez No: 77940
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sismoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Zagros ve Sanandaj- Sirjan zonları İran'ın Ana Zagros ters fayı ile birbirinden ayırt edilen iki önemli tektonik kuşağıdırlar. Her iki bölge jeolojik açıdan farklı oldukları için depremsellik bakımındanda farklı görünüme sahiptirler. Bu çalışmada daha önce önerilmiş tektonik modeller gözönüne alınarak 1983-1987 yılları arasında Zagros'da meydana gelmiş ve büyüklüğü M>5 olan depremlerin dalga biçimlerinin ters çözümü tekniği ile kaynak mekanizmaları elde edilmeye çalışılmıştır. Her iki bölgede depremsellik durumu tarihsel ve aletsel verilere dayanılarak araştırılmıştır. Zagros'da ters mekanizma sonucu meydana gelen depremlerin Sanandaj-Sirjandakilere nazaran daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Zagros'da faylanmanın daha fazla olması, jeolojik birimlerin dayanıklılığı açısından Sanandaj-Sirjan zonuna göre daha zayıf olması deprem etkinliğinin daha fazla olmasına neden olmuştur. Deprem kaynağındaki kırılmanın niteliğini yansıtan kaynak zaman fonksiyonunu, sismik moment değerini ele alarak kaynağı dairesel farz ederek kaynak alanı(S), tesbitine çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre depremlerin kaynak alanı 48
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Seismieity and Tectonic Features of Sanandaj-Sirjan Zone and it's Relation With Zagros Thrust Belt The Zagros and Sanandaj-Sirjan are two important tectonic zones that are separated with the Main Zagros Reverse Fault in Iran. The distinctions between geological structures cause the difference of seismic activity in these zones. In this study, waveform modeling is used to determine the earthquake mechanisms of eight M > 5 occurred in the time period between 1981 and 1987 in the Zagros and Sanandaj- Sirjan zones. In addition, several suggested tectonics models and seismic reflection profiles across the Zagros zone are used in order to determine convergence velocity between the Arab-Iran plateaus. Source areas (S) of the studied earthquakes are found to change between 48